Zaskakoval v Hyde Parku a vyslechl si: Politici se snaží privatizovat justici

10.04.2012 22:50 | Zprávy

Odborník na právo, korupci a politiku. Kdyby existovala kategorie tradiční host Hyde Parku, byl by to přesně někdo takový. Tentokrát byl hostem expert na evropské právo a profesor z Univerzity v Cardiffu Jiří Přibáň. Zpovídal jej zaskakující moderátor František Lutonský.

Zaskakoval v Hyde Parku a vyslechl si: Politici se snaží privatizovat justici
Foto: Repro Foto: ČT24
Popisek: Profesor Jiří Přibáň s moderátorem Františkem Lutonským v pořadu ČT Hyde Park

Podle Jiřího Přibáně je zásadní otázkou při snaze dobrat se toho, jak se v Česku vyvíjí podoba práva, to, zda existuje nějaký skutečný politický zájem, který má chránit právní stát, nebo jestli byl stát privatizován do rukou zájmových skupin.

„Nemyslím si, že by už došlo k rozpadu právního státu. Česká republika je však už v kritické situaci. Ne zoufalé, ale kritické,“ upozorňuje expert na evropské právo. Upozorňuje však, že některé státy jsou na tom ještě daleko hůře. K zhroucení právního státu došlo například v Maďarsku.

„Nejde o to změnit právní kulturu, ale politickou. Politické elity se pokouší privatizovat si justici. Stačí pár lidí na odpovědných místech, aby se ztratila důvěra v systém jako takový,“ vypočítává host Hyde Parku příčiny, které mohou k rozpadu právního státu vést.

Neuvěřitelné, jakým způsobem prý mluví politici o soudcích

V tomto smyslu upozorňuje na jeden rys, který je pro českou situaci specifický a bohužel i vypovídající: „Je neuvěřitelné, jakým způsobem mluví politici o soudcích a o sobě navzájem,“ diví se Jiří Přibáň, který je z Británie zvyklý na úplně jinou úctu a přístup jak k soudcům, tak ale i k politikům.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marian Kučera

Evropská unie prosazuje šmírování vaší soukromé komunikace přes mobil

Je to pravda? Aspoň to tvrdí Okamura. A jestli ano, nemyslíte, že je to dost přes čáru? A kdo jako přesně by měl podle EU mít právo číst soukromou korespondenci? A to jako kohokoliv, jen tak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

NATO se kvůli Ukrajině prakticky rozpadne, začalo kolovat

10:51 NATO se kvůli Ukrajině prakticky rozpadne, začalo kolovat

V tuto chvíli platí, že jednotlivé členské státy NATO podporují ruské agresi se bránící Ukrajinu. Je…