„Ten případ se vyšetřuje jako mnohonásobná vražda, je potřeba dojít k nějakému jasnějšímu definování motivu vraha, vyloučit všechny sekundárních okolnosti, spolupráci dalších osob,“ řekl ministr vnitra Vít Rakušan v rozhovoru pro MF Dnes o tragédii, jež se stala na konci loňského roku na Filozofické fakultě UK. A teprve až bude vyšetřování uzavřeno, že bude moci Rakušan sdělit veřejnosti odpovědi na další otázky ohledně střelby.
Vyjádřil se i k možnému pochybení policie, že nesrovnala seznam podezřelých z vraždy v Klánovickém lese se střelcem. Rakušan policii hájí, že na rozhodování tehdy měla sekundy až minuty. Kritici dnes mají na přípravu hodiny. Připustil však, že policie přiznala pochybení v komunikaci s vedením fakulty.
„Nejsem specialistou na policejní práci, co měli, a co neměli udělat. Jen si uvědomme, že velitel zásahu rozhodoval v rámci sekund až minut, zatímco teď si někteří kolegové poslanci berou časovou linku incidentu, hodnotí ji po minutách a věnují tomu tři a půl hodiny přípravy. Teď máme pohled do zpětného zrcátka, které nám už věci spojuje,“ obhajuje policii ministr.
K otázce policie, ale i ministerstva vnitra, zmínil, že bude třeba navýšit jejich rozpočet. „Bez uhýbání, ano. Budu jejich rozpočet chtít navýšit,“ potvrdil Rakušan.
Stejně jako rostou finanční prostředky na obranu, je podle Rakušana třeba dbát i na výzvy ohledně vnitřní bezpečnosti. „Proto jsem si dal úkol na Bezpečnostní radu státu, že tam neponesu jenom sérii opatření, ale opatření s finančními nároky, a vláda mi to schválila,“ dodal. Následně připomněl, že v minulém roce byly platy policistů zvyšovány o 10 %; i letos by je chtěl dále navyšovat.
Nespokojené odbory
S financováním platů a příspěvků policie není spokojen Odborový svaz státních orgánů a organizací. Včera svaz vydal stanovisko ke zrušení příspěvků na stravování. Na facebooku jej sdílí odborář Josef Středula. Změny v konsolidačním balíčku dle odborů absurdně tvrdě dopadnou právě na zaměstnance a zaměstnankyně veřejných služeb a správy, a to včetně příslušníků bezpečnostních sborů.
„Příslušníci i občanští zaměstnanci Policie ČR tak přicházejí o zásadní příspěvek, a to příspěvek na stravování,“ píše se ve stanovisku spolu s tím, že to bylo oznámeno až 28. prosince a od ledna nového roku bylo vyplácení příspěvků již pozastaveno. „Jako odborový svaz s tímto krokem zásadně nesouhlasíme. Jde o pokračování v absurdním úsilí o devastaci veřejného sektoru pod záminkou konsolidace veřejných financí,“ napsal ke stanovisku předseda Odborového svazu státních orgánů a organizací Pavel Bednář.
K efektivní konsolidaci veřejných financí podle něj v České republice schází jak politická vůle, tak i kompetence. „Vláda v tomto ohledu dokázala pouze sbírat ‚drobné‘ zaměstnancům a zaměstnankyním organizací veřejného rozpočtu,“ píše Bednář ve stanovisku. Dodal, že tyto prostředky žádný výrazný rozdíl ve státním rozpočtu neudělají. „Na nedostatku veřejných služeb, včetně zajištění bezpečnosti, to pocítíme úplně všichni.“
Opatření pro posílení vnitřní bezpečnosti
V lednu se bude konat jednání Bezpečnostní rady státu o střelbě na Filozofické fakultě. Rakušan v rozhovoru dále uvedl, že spolu s ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem (ODS) hodlá předložit radě seznam opatření pro posílení vnitřní bezpečnosti. Do konce února by měl být s posledními úpravami předložen vládě.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lucie Kroutilová