Legendární americký bombardér B-52, proslulý bojový vrtulník Černý Jestřáb (Black Hawk), elitní akrobatickou letku stíhaček Hawk ze Saúdské Arábie nebo i špičkovou obrněnou pozemní techniku německé armády mohli letos obdivovat návštěvníci už 17. ročníku Dnů NATO na mošnovském letišti Leoše Janáčka u Ostravy. Gigantické vojenské akce, která se uskutečnila ve dnech od 13. do 17. září, se zúčastnily různé bezpečnostní složky ze 17 zemí Severoatlantické aliance. I přes nepřízeň počasí si ji i v tomto roce nenechaly ujít desetitisíce diváků z celé republiky a samozřejmě řada zahraničních hostů. „Po roce byly na mošnovském letišti opět k vidění americké bombardéry, které jsou schopné nést i jaderné zbraně. Takový nadzvukový, neviditelný bombardér B-1B Lancer se na veřejných akcích ukazuje jen velmi vzácně. Americkou prezentaci navíc doplnil i obří zásobovací letoun KC-135 Stratotanker a nejnovější kanadská stíhačka CF 18 Hornet,“ informoval o zajímavostech přehlídky Zbyněk Pavlačík, předseda společnosti Jagello 2000, která je hlavním organizátorem Dnů NATO.
Ty jsou především velkolepou vojenskou show, na které nejrůznější složky armád Severoatlantické aliance předvádějí veřejnosti simulované bojové akce včetně náročné letecké akrobacie. Především výjimečné, adrenalinové ukázky lákají návštěvníky, a to dokonce i z řad těch, kteří se počítají mezi pacifisty a nebo zrovna nejsou příznivci Severoatlantické aliance. Například jeden z dlouholetých fandů mošnovské přehlídky, čtyřicetiletý Radek z Rýmařova pro ParlamentníListy.cz uvedl: „Na Dny NATO se vždy hodně těším, ale upřímně řečeno, z celosvětových závodů ve zbrojení nejsem vůbec nadšený. Ty finance by se měly investovat raději do něčeho zcela jiného, potřebnějšího. My v Alianci musíme být pro zajištění naší bezpečnosti. A samozřejmě čeští vojáci se pak musí zúčastňovat i některých zahraničních misí.“
Na přehlídce bojové techniky nemohly chybět i české lehké nadzvukové letouny L-159 Albatros, které se nyní osvědčily i při osvobozování Iráku od Islámského státu. Foto: Jan Štěpán
Na akci převáděly své dlouhé zbraně i české policejní jednotky, jejich stánek se stal oblíbeným zejména u dětí. Foto: Jan Štěpán
Do Mošnova přiletěly i mohutné stroje americké a turecké armády. Foto: Jan Štěpán
Hlavním armádním partnerem letošních Dnů NATO se stalo Slovensko, které předvádělo své stíhačky i vrtulníkovou výzbroj. Foto: Jan Štěpán
Pokud nás někdo napadne, stejně prý zůstaneme sami
Pochyby o tom, že by nám NATO pomohlo v případě válečného konfliktu, vyjádřila jedna z návštěvnic skvělé vojenské show – Svatava z Kostelce nad Labem, která na ni opět dojela z Čech s celou svojí rodinou: „Nemyslím si, že kdyby šlo do tuhého, tak nám členské země Aliance pomůžou. Ze zkušenosti přece víme, že v takových případech si každý chrání jen svůj zadek. Já tomu nevěřím, ale i tak musíme v nějakém ozbrojeném paktu fungovat. A je i v pořádku, že některých akcí se zúčastňují také naši vojáci. V africkém Mali, jak jsem slyšela, byli hodně užiteční.“
Velmi poučné bylo v rámci tiskových besed krátké vystoupení zkušeného československého pilota Oskara Roše, který více než 30 let létal na třech generacích bojových stíhaček MiG. „Když srovnám, co do kvantity, bojovou sílu našeho letectva před rokem 1989 a nyní, tak bohužel musím konstatovat, že teď je to hodně slabé. Měli jsme daleko více leteckých pluků rozmístěných po celé republice. V současné době sice používáme technicky kvalitní stroje, ale je jich dost málo a nejsem přesvědčený, že by v případě náhlého útoku byly schopné uchránit náš vzdušný prostor. To by se mělo určitě v budoucnu změnit.“
Na otázku ParlametníchListů.cz, jak obecně hodnotí nynější bezpečnostní strategii Severoatlantické aliance, pak odpověděl: „Moc se mi to hodnotit nechce, nejsem expert. Také moc nerozumím realitě, kdy velení NATO tvrdí, že je obranným seskupením, ale zasahovalo v bývalé Jugoslávii. Na druhou stranu bych zas očekával, že pomůže Evropě při problémech s uprchlickou krizí. Proto ho přece máme, aby nás ochránilo.“
Na začátku sobotního ukázkového dne se v Mošnově ukázal i náčelník generálního štábu Armády ČR Josef Bečvář – na snímku vpravo. Foto: Jan Štěpán
Letošní ročník Dnů NATO si nenechal ujít ani bývalý premiér Mirek Topolánek. Foto: Jan Štěpán
Prohlídek pozemní obrněné techniky si užívaly zvláště děti. Foto: Jan Štěpán
Politikové obavy vyvracejí, chtějí do armády razantně investovat
Na nejprestižnější akci českých vojenských sil nemohl samozřejmě chybět ministr obrany Martin Stropnický (ANO), který přišel na tiskové konferenci se zcela zásadními informacemi. „Bezpečnostní rada státu schválila minulé pondělí ucelený materiál na přezbrojení pozemních sil za 117 miliard korun do roku 2026. Do modernizace letectva by se mělo vložit 30 miliard korun. Jedná se poprvé v novodobé historii o komplexní projekt, který bude podložený konkrétními financemi. Ten první materiál o pozemních silách naší armády půjde do vlády už příští týden a domnívám se, že bude schválený. Pokud máte nějaké plány bez vyčleněných prostředků, tak je to na nic, tentokrát jde ale koncepce ruku v ruce s připravenými financemi tak, aby se podařilo naplnit základní cíl – utratit na obranu stanovená dvě procenta z HDP,“ sdělil ministr Stropnický, který zároveň velmi ocenil solidní účast veřejnosti na Dnech NATO i přes značnou nepřízeň počasí. „Lidi skutečně zajímá, co armáda připravuje, zvláště za situace, kdy se svět tak zásadně změnil. Těší mne, že podle průzkumů má armáda podporu od veřejnosti až ve výši 75 procent. Myslím si, že si to zaslouží, jelikož si to poctivě odpracovala. Pokud se mluví o tom, že se vojákům rozlepují boty, tak to nejsou boty zakoupené za mne. Velmi mne těší, že se nám také daří nabírat nové lidi. Loni to bylo 2200 a letos to vypadá ještě nadějněji. Je třeba si uvědomit, že ty dva tisíce jsou desetinou naší armády,“ doplnil ještě Martin Stropnický. V dalším svém vystoupení také ocenil prodej lehkých nadzvukových letounů L-159 české výroby do Iráku, kde měly mít důležitou roli při osvobozování Mosulu od islamistů. Nyní, podle jeho slov, je o tyto letouny v zahraničí zájem, když se osvědčily v bojových akcích.
V závěru svého vystoupení ministr vyvracel tvrzení, že armáda tradičně nedočerpává rozpočet, a že o tyto finance přichází. „To je opravdu fáma, my ty nevyčerpané peníze z minulého roku převádíme do dalšího období a už se nám z nich podařilo dost utratit, skutečně o ně nepřicházíme. Máme pro ně připravenou řadu projektů. V souvislosti s tím bych chtěl ještě říct, že v žebříčku ministerstev jsme až na devátém místě mezi těmi, co nedočerpaly rozpočtové finance,“ dodal Stropnický.
Na nejprestižnější akci české armády nemohl chybět ministr obrany Martin Stropnický. Foto: Jan Štěpán
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Štěpán