Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková v rozhovoru pro ARD zdůraznila, že Evropa by se neměla nechat zmást nejednoznačným jednáním USA a musí nadále podporovat Ukrajinu. Pro Německo to podle ní znamená flexibilizovat tzv. dluhovou brzdu, aby bylo možné poskytnout další finanční pomoc.
Baerbocková komentovala zprávy o možných přímých jednáních mezi USA a Ruskem: „Je důležité, aby se Evropa nenechala vyvést z míry. Musíme si uvědomit, že nový americký prezident má jiný styl práce. Různí aktéři jednají paralelně, ale nakonec může vzniknout společná pozice.“ Zdůraznila, že Evropa musí hájit své hodnoty a zájmy a že jednání o míru nemohou probíhat bez účasti Evropanů.
Ohledně návrhu Donalda Trumpa na rychlé příměří a následnou mírovou misi bez účasti USA Baerbocková řekla: „Diktovaný mír není skutečný mír. Rusko musí ukončit své agresivní jednání, ale nemůžeme akceptovat řešení, které by bylo jen přípravou na další válku.“
Varovala před destabilizací Moldavska a pobaltských států a zdůraznila potřebu trvalého míru pro celou Evropu.
Na otázku, zda je možné přesvědčit Trumpa, Baerbocková odpověděla: „Nejde o to, ho přesvědčit. Musíme jasně ukázat, že Evropa má co nabídnout. Pokud by byl uzavřen mír, který by nevyhovoval Ukrajině ani Evropě, bylo by to vítězství pro Putina, ne pro Trumpa.“ Zdůraznila také roli Číny, která sleduje, jak se západní svět vyrovnává s ruskou agresí.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Marian Kučera