V posledních týdnech zažíváme podle Jaroslava Ungermana cosi jako hon na ministra Babiše, takže se prý nehodí říkat nahlas, že se Babišovi také něco povedlo. A pokud se mu opravdu něco povedlo, tak je to podle Ungermana EET. Aby to dokázal, vzal si odborář na pomoc čísla.
„Celostátní inkaso DPH za první čtyři měsíce letošního roku přesáhlo 122 mld – přesně 122,1 mld Kč. Oproti stejným čtyřem měsícům minulého roku je to o 12 mld více. V procentech je to o 10,9 % více. Právě toto číslo – vzestup inkasa daně o téměř 11 % ukazuje, že opatření k výběru DPH – konkrétně spuštění EET – začala působit tak, jak se očekávalo. A to je k tomu nutno ještě dodat, že se zavedením EET v sektoru stravování od 1. 12. 2016 se sazba DPH snížila, a tedy průměrná sazba DPH je dnes nižší – sice o poměrně malou částku, ale je nižší,! píše Ungerman v textu pro server Časopis Argument.cz.
Jistou rol podle ekonoma jistě hraje fakt, že česká ekonomika přiměřeněc šlape, ale nešlape tak dobře, aby se s pomocí ekonomického růstu dal vysvětlit bezezebytku zlepšený výběr daní. Plusové body podle Ungermana patří právě EET.
„Efekt EET si lze demonstrovat ještě na dalších číslech. Za letošní první čtvrtletí podle oficiální statistiky vzrostly tržby v sektoru stravování meziročně o 21,3 %. V předchozím roce – opět první čtvrtletí ve vztahu k prvnímu čtvrtletí 2015 byl růst 6,1 %, pokračuje v argumentaci odborář.
Ceny v tomto sektoru vzrostly o 5,2 procenta a pokud bychom toto zdražení pominuli, tak i potom můžeme podle Ungermana říci, že tržby vzrostly v porovnání s loňským rokem o 11,4 procenta.
„Z poměru těchto dvou čísel – růstu tržeb o 21,3 % a vzestupu výkonů bez vlivu cen o 11,4 % – lze jednoznačně usuzovat, že se pomocí EET podařilo významně zvýšit objem tržeb, z nichž je odváděna DPH. Kdybychom to vyjádřili číselně, pak jsou tržby v tomto sektoru vlivem zavedení EET vyšší zhruba o 4 procentní body (přičemž sazba DPH se zde snížila). Přitom celkový efekt pro státní rozpočet bude vyšší, neboť vyšší přiznané tržby se projeví – ale opožděně – i v inkasu zdravotního pojištění a nesporně i v dani ze zisku," zdůraznil znovu ekonom.
Aby těch čísel nebylo málo, Ungerman doplnil že počet hostů ubytovaných v penzionech narostl při srovnání v letošním prvním čtvrtletí o 29 procent, což je opravdu veliký nárůst.
Proč to nešlo dřív? Zase je v tom Kalousek...
„Možná ještě malý dodatek k této úvaze. Jen pro zajímavost, jak asi někde působí EET. Počet přenocování v penzionech se v letošním prvním čtvrtletí zvýšil o 29 % oproti minulému roku, což je vůbec nejvyšší růst z celého sektoru, kde počet hostů vzrostl jen o 9 %. Můžeme se jen dohadovat, jaké jsou příčiny…" nespekuluje Ungerman.
Ve světle těchto čísel má Ungerman pro Babiše jen slova chvály. Současný ministr financí prý dokázal ro, co se dosud nikomu nepovedlo. Přitom sociální demokraté na počátku tisíciletí uvažovali o totožném projektu, o elektronických pokladnách. Jenže tehdy ustoupili tlaku lidovců s Miroslavem Kalouskem a registrační pokladny nezavedli.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp