Na obranu vůči Rusku potřebuje Ukrajina zbraně. Má to ovšem několik háčků. Ukrajinští vojáci jsou zvyklí a vycvičení převážně na techniku a zbraně sovětské výroby. Ty ovšem v Evropě docházejí, protože i východní členové NATO začali přecházet na modernější zbraně západní provenience a zásoba zbraní z dob komunismu není nekonečná.
Jednou ze zemí, která stále ještě vyrábí kalašnikovy a munici pro ně, je Bulharsko, které je členem NATO od roku 2004. Zatím ovšem dle agentury Bloomberg poskytlo pouze helmy, neprůstřelné vesty a humanitární pomoc. I jako člen NATO má totiž vztahy s Ruskem, které dodávky komplikují. Ministr zahraničí Ukrajiny přitom od Bulharska rozhodnutí ohledně poskytnutí v zbraní požaduje.
„Neprůstřelné vesty, asistence s technikou, to je všechno důležité, ale pánové, přiznejme si, pokud máte helmu a neprůstřelnou vestu ale nemáte zbraň, tak jste v koncích,“ řekl minulý čtvrtek Dmytro Kuleba reportérům v Bulharsku a dodal: „Je to hezké gesto, ale v podstatě říkají – chceme, abyste umřeli dobře chránění.“
Kritiku za otálení s vojenskou pomocí nejvíce schytává Německo, ale ani Bulharsko se v této oblasti nepřetrhne. Dle Bloombergu je kamenem úrazu složení čtyřkoalice premiéra Kirila Petkova, ve které už před konfliktem nebyla velká shoda na politických tématech. Jedna z tamních stran, proruští socialisté, prý už několikrát varovala, že z koalice odejde, pokud budou na Ukrajinu dováženy bulharské zbraně. A aby toho nebylo málo, středopravicové Demokratické Bulharsko pro změnu varovalo, že z koalice odejde, pokud zbraně odeslány nebudou.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: kas
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.