Zde je návod pro opozici, jak porazit Babiše. Spočítal to Marek Benda

09.03.2020 19:30 | Zprávy

Marek Benda v článku na Echu popsal, jak dostat Babiše ze Strakovky. Zabrousil i na historii Slovenska, kde kdysi vznikla protimečiarovská koalice. „Bude-li si každá z těchto menších stran chtít zachovat značku, bez ODS nemá žádné spojenectví jistotu vstupu do Sněmovny. Naopak jakákoli koalice, ve které ODS bude, jistotu vstupu má, neboť až při spojení všech se dostáváme na hranici 20 %, kterou ale všichni společně nepochybně překonají,“ popsal politik ODS. A Piráti? Příznivci moderního marxismu a odmítači kapitalismu.

Zde je návod pro opozici, jak porazit Babiše. Spočítal to Marek Benda
Foto: Repro XTV
Popisek: Poslanec Marek Benda v JB Talk na XTV

Marek Benda zveřejnil na serveru Echo24.cz komentář, který se zabýval tím, jak dostat Babiše ze Strakovky, tedy ze Strakovy akademie, sídla vlády České republiky. „Nejen pod dojmem výsledků voleb na Slovensku jsem se rozhodl dát na papír úvahu o možném politickém vývoji u nás. Už loni v létě jsem si vzal ke studiu knihu Ivana Šimka ‚Ako sme si nasadili červené nosy a vyhnali Mečiara‘, ve které popisuje vznik a úspěch koalice SDKÚ na Slovensku v letech 1996 a 1997,“ uvedl Benda článek.

Celý článek ZDE:

Prý byla složena z velmi nesourodých politických subjektů, kterým se i tak podařilo spojit se v odporu k mečiarismu, spojit se po volbách a odstavit Mečiara od moci. Benda však přiznal, že srovnávat českou situaci s tehdejší slovenskou úplně nelze. Prý je třeba si položit klíčovou otázku, zda Babiš představuje podobné nebezpečí jako představoval Mečiar na Slovensku. „Je pravda, že Babiš demokratický systém zatím neničí, ale neuvěřitelně ho pokřivuje a zneužívá k posílení moci své a svého imperiálního dvora,“ vysvětlil. Sám Benda údajně nepatří k těm, kteří démonizují osobu Babiše, avšak je třeba ho údajně dostat po příštích volbách od moci, jelikož naší zemi prý velmi škodí.

Následně ukázal výsledky našeho volebního systému:

Z tabulky má vyplývat jedna věc, a to ta, že v našem volebním systému jsou strany mezi 7 a 11 % poněkud znevýhodněny oproti volebním výsledkům v čistě poměrném systému. Strany s podporou 5 až 7 % pak prý jsou oslabené až o třetinu mandátů, tyto ztráty jsou pak ziskem vítěze voleb. Závěrem by mělo být, že strany mezi 5 až 7 % páchají na svých voličích velkou nedbalost.

„Neodpustím si tu historickou poznámku, hlavně v reakci na některé nepravdivé interpretace. Tento volební systém není ‚dítětem‘ opoziční smlouvy. ČSSD a ODS schválily v roce 2000 de facto systém většinový nebo alespoň s výrazně konsolidačním efektem. V létě 2001 byl tento zákon zrušen Ústavním soudem a zbylo z něj jen načítací kvórum pro koalice. Dnes platný volební zákon přineslo Grossovo MV v podstatě jako technickou novelu dělící republiku na již vzniklé kraje a rozdělující všechny mandáty bez použití druhého skrutinia. Pro tuto novelu hlasovali poslanci všech demokratických stran…“

Prý by byl raději, kdyby se systém změnil více k poměrnému systému, ale změny v systému jsou prý spíš nereálné, jelikož hnutí ANO drží s koaličními partnery blokační menšinu či většinu a nemá zájem měnit systém, jenž mu vyhovuje. „Nezbývá než soustředit se na volby v současných parametrech. A nechceme-li přidávat stále dominantnímu oligarchovi, je třeba donekonečna opakovat, že kandidatura stran s podporou 5 až 7 % je zásadně škodlivá!“ urgoval.

„Z pěti současných parlamentních opozičních stran stojí Pirátská strana zřetelně mimo. Nejen svým voličstvem a jeho blízkostí k babišovskému odmítnutí celé transformace od roku 1990, ale i příklonem k moderním formám marxismu a odmítáním kapitalismu. Ostatně sami Piráti dávají najevo, že žádný velký zájem o koaliční kandidování nemají,“ pokračoval Benda.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: tle

Je pravda, že jste byl člen Pirátů?

A jak se to stalo, že jste od Pirátů přešel ke komunistům? Nebo podle vás platí, že Piráti jsou vlastně novodobý komunisté, jak mnozí tvrdí?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mohli to zablokovat. Neudělali vůbec nic.“ Macinka se neudržel, když došlo na Fialu v Bruselu

20:30 „Mohli to zablokovat. Neudělali vůbec nic.“ Macinka se neudržel, když došlo na Fialu v Bruselu

V podcastu Datarun moderovaném komentátorem Thomasem Kulidakisem usedl předseda Motoristů sobě Petr …