Zdechovský: Zkoumání Babiše? Žádný státní převrat. Jen se snažíme ochránit vaše peníze

05.03.2020 12:31 | Zprávy

Andrej Babiš a střet zájmů je téma, které plní titulky médií a zřejmě ještě bude. Poslední epizodou byly výroky, které pronesl český premiér na adresu účastníků mise kontrolního výboru europarlamentu. A europoslanec Tomáš Zdechovský rozebral detailně důvody, proč měla mise europoslankyně Hohlmeirové smysl. Dotace jsou mu proti mysli. Ale když už se udělují, mělo by to být podle pravidel, říká.

Zdechovský: Zkoumání Babiše? Žádný státní převrat. Jen se snažíme ochránit vaše peníze
Foto: Archiv TZ
Popisek: Tomáš Zdechovský, poslanec Evropského parlamentu za KDU-ČSL

Jak je známo, do Čech zavítala mise europoslanců, která se měla zabývat střetem zájmů premiéra Andreje Babiše. Ze závěrů této mise, kterou vedla bavorská europoslankyně Hohlmeirová, Andrej Babiš, mírně řečeno, nebyl nadšen. Nařkl české členy delegace, Tomáše Zdechovského a Mikuláše Peksu, že jsou vlastizrádci, Moniku Hohlmeirovou označil za „totálně pomatenou“ a misi výboru označil jako politickou.

 Na tiskové konferenci europoslanci uvedli, že mají dojem, že v České republice nefunguje jasný systém, který by identifikoval střet zájmů. Tomáš Zdechovský uvedl, že v Česku není směrnice o praní špinavých peněz dobře aplikovaná. Ne všechny společnosti dodnes splnily povinnost a identifikovaly skutečného majitele, řekl. Jak uvedlo Echo24, v delegaci bylo pět členů výboru CONT. Šestým europoslancem ve skupině byl Mikuláš Peksa, který členem výboru není. V delegaci jsou představitelé frakcí evropských lidovců, socialistů a zelených. Europoslanec KDU-ČSL Tomáš Zdechovský se proti nařčení z vlastizrady silně ohradil a žádal od Andreje Babiše omluvu, protože mu kvůli jeho slovům začaly chodit výhrůžky smrtí.

Jak mise europoslanců fungovala a jaký měla cíl, vysvětlil ve vyjádření pro ParlamentníListy.cz. „Když si vezmete úvěr ze stavebního spoření, musíte bance prokázat, že jste skutečně něco postavili a neutratili půjčené peníze třeba při hře na automatech. Kdo dává, jednoduše určuje pravidla a má právo kontrolovat. Stejné je to s evropskými dotacemi. Nejsou to žádné výhry v loterii, se kterými si můžete dělat, co chcete,“ vysvětlil logiku za misí europoslanců.

Připomenul, že se staví obecně proti dotacím pro soukromé firmy. „Křiví trh a po 6 letech v kontrolním výboru, kdy každý den řeším, že někdo někde něco zneužil, bych je nejraději zrušil a zcela přešel jen na systém výhodných půjček přes Evropskou investiční banku,“ vysvětlil. Ale dodal, že chápe, proč se o ně podniky ucházejí. Nicméně, pokud už se dotace udělují a občané je platí z vlastní práce, měly by dle Zdechovského sloužit deklarovaným účelům. „A to není zajišťování toho, aby se třeba druhý nejbohatší člověk v republice stal tím prvním nejbohatším,“ připomenul europoslanec.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

Mgr. Lubomír Metnar byl položen dotaz

Neoprávněná činnost pro cizí moc

Dobrý den, vím, že zákon vymyslela tato vláda, ale většina jejích členů se neobtěžuje s tím nám lidem něco vysvětlit. Obracím se tak i na Vás s dotazem, nač je takový zákon, koho a za co přesně má trestat? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Generál Řehka prý ztrácí nervy. Poslanci měl vyhrožovat rozšlapáním ksichtu

20:20 Generál Řehka prý ztrácí nervy. Poslanci měl vyhrožovat rozšlapáním ksichtu

Tlak funkce, spory s ministryní Janou Černochovou stejně jako neuspořádaný osobní život prý ústí v ř…