Zdeněk Zbořil nad výsledky voleb: Trik s rájem bez Babiše. A léta neúspěšného vládnutí ODS jsou zapomenuta

10.10.2021 8:49 | Komentář

„Můžeme se těšit na strastiplné povolební vyjednávání a v nejhorším případě i na předčasné volby,“ komentuje výsledky politolog Zdeněk Zbořil. Popisuje osudové chyby ANO a to, jak se ODS podařilo přesvědčit voliče, že bez Babiše budeme žít v ráji. „Prohráli všichni, kdo si nevšimli, že se toho za poslední čtyři roky hodně změnilo, a teprve se to budou muset se zpožděním dozvídat,“ uvedl politolog. Ještě v sobotu koalice SPOLU a Piráti se STAN uzavřeli memorandum o vůli vytvořit vládní koalici.

Zdeněk Zbořil nad výsledky voleb: Trik s rájem bez Babiše. A léta neúspěšného vládnutí ODS jsou zapomenuta
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Zbořil

„Po všech těch věštbách a předpovědích zasáhla na poslední chvíli nějaká boží vůle, anebo Maradonova ‚zlatá ruka‘? Politolog Zdeněk Zbořil komentuje výsledky parlamentních voleb. Upozorňuje, že mezi počty voličů v podstatě dvou názorových proudů jsou rozdíly, zatím v desítkách hlasů. „A i kdyby se nakonec jednalo o stovky, nevěstí to nic dobrého pro stabilitu případné vlády, která by vznikla podle takto vyjádřené vůle občanů,“ uvedl Zbořil. „Navíc protože jak už několik měsíců víme, prezident republiky při výběru svého kandidáta na předsedu vlády navrhne předsedu vítězné strany, můžeme se těšit na strastiplné povolební vyjednávání a v nejhorším případě i na předčasné volby,“ dodal.

K dříve avizovanému postupu prezidenta Miloše Zemana Zbořil připomíná, že není pravděpodobné, že by názor změnil nebo odvolal, co slíbil. „To on zase tak často nedělá,“ podotýká. „Buď pověří Andreje Babiše jako předsedu vítězné strany, anebo někoho z koalice SPOLU, což by za jistých okolností ani nemusel být předseda ODS. Doufejme, že k tomu nedojde, ale v každém případě Piráti, kteří věřili ve své rozhodné vítězství ještě před třemi až čtyřmi měsíci, budou mít ve Sněmovně čtyři křesla a na jejich úkor jich mnohem více obsadí Starostové,“ předpokládá Zbořil.

„Podpětiprocentní strany“ se ke svým „zavedeným obročím nedostanou“. To bude podle politologa dalším ohrožením období průběhu sestavování nové vlády a prodlužováním vlády bez důvěry nebo nakonec tzv. vlády odborníků. „Také s tím máme v ČR zkušenost,“ připomíná politolog. „Snad přijdou na to, že velké sebevědomí a mnohomluvnost k volebnímu úspěchu nestačí,“ dodává k nulovému počtu mandátů ČSSD a KSČM.

ANO spoléhalo na Babiše, neoplývalo ale loajalitou

Jak vysvětluje Zbořil, ANO spoléhalo na Andreje Babiše, ale neoplývalo vůči němu velkou loajalitou. „Čas od času mu jeho pozici předsedy menšinové vlády ztěžovali. A jedna paní evropská komisařka Jourová, nominovaná za ANO 2011, nadělala více škody, než si sama umí vůbec představit,“ říká politolog. To, že se po celou dobu existence koaliční vlády nepodařilo přesvědčit členy koalice anebo ty, kteří mluvili o tom, že vládu podporují, aby někdy alespoň mlčeli, byla osudová chyba. „Někdy to vypadalo, jako kdyby koaliční partneři byli největšími nepřáteli,“ poznamenal.

ODS svůj program zjednodušila na antibabišovská hesla. „Za systematického a do posledních předvolebních dnů úsilí a podpory ČT se zřejmě podařilo přesvědčit více než milion občanů ČR, že nebude-li Babiše, budeme žít v ráji. Podařil se jí trik, že na léta svého neúspěšného vládnutí zapomenula, a chtělo by se říct, že dnes bychom jejím voličům toto vítězství měli přát. Jen aby se to netýkalo také nás ostatních,“ komentuje Zbořil.

KDU-ČSL podle politologa zřejmě umí nejlépe počítat a své voliče dobře zná, takže získaný počet mandátů musíme považovat za velký úspěch, možná větší, než si tato strana a její voliči dnes uvědomují. „Na druhé straně, vždycky jsem si myslel, že v politickém systému ČR, stejně jako v prvorepublikové i komunistické minulosti, svoje místo lidovci mají a jsou dnes jedinou politickou stranou, která má svou kontinuitu, i když prožila a přežila své někdy až nestoudné politické reprezentanty,“ říká Zbořil.

TOP 09 se podle politologa vezla a vyvezla své ambiciózní představitele na pozice, ke kterým jí pomohla i některá zahraniční hlasování a obecná ideová nekoncepčnost. „V moderních volbách ale nevolí ani Platon, ani Aristoteles. Možná jsou paní Pekarová Adamová a pan Feri pro českou politiku vhodnější typy než někdo, kdo studoval politickou filozofii. Piráti, kteří půl roku žili v iluzi, že budou sestavovat příští vládu, se snad konečně přesvědčili, že nestačí jenom volat pusťte nás na ně! a že dokonce ani nevadí, když si myslí, že prezident Masaryk dávno před lety varoval před nadměrným užíváním internetu. Nebo že si pan předseda strany myslí, že nejvyšší horou ČR je Smrk. Zdá se, že přece jen neměli tak brzy politikařit a vzdávat se fundamentálního přemýšlení o politice,“ pokračuje v komentáři Zbořil.

SPD, která věnovala tolik úsilí své předvolební kampani, možná bude nakonec se svými výsledky spokojená. „Sice se jí nepodařilo přesvědčit mnoho voličů, že právě oni rozpustí a zlikvidují EU, ale stále častěji si mnozí víc a víc myslí, že o to vlastně ani tak nejde a že těch dvacet parlamentních křesel bude jejímu vedení k dalším čtyřem letem posezení v PS stačit,“ podotýká politolog.

Kritizovali svou koaliční vládu, až překonali „třídní nepřátele“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Je pravda, že jste byl člen Pirátů?

A jak se to stalo, že jste od Pirátů přešel ke komunistům? Nebo podle vás platí, že Piráti jsou vlastně novodobý komunisté, jak mnozí tvrdí?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Po večerech sní o generálské frčce“. Foltýn a jeho rychlá rota

4:45 „Po večerech sní o generálské frčce“. Foltýn a jeho rychlá rota

Je to největší příběh české politiky v letošním roce, současně se ale hodí na silvestra. Působení Ot…