Zděšení v Berlíně z voleb na venkově: Systém vytvořený Merkelovou se otřásá v základech

30.10.2019 16:50 | Zprávy

V neděli šli k volbám voliči v německé spolkové zemi Durynsko. Nejmenší z „nových“ zemí bývalé NDR ale tentokrát podle mnohých zatřásla celostátní politikou. Na prvních dvou místech totiž skončily dvě strany, označované jako „extremistické“. Vyhrála levicová Die Linke, považovaná za nástupkyni východoněmecké vládnoucí SED, a těsně za ní skončila pravicová Alternativa pro Německo.

Zděšení v Berlíně z voleb na venkově: Systém vytvořený Merkelovou se otřásá v základech
Foto: Hans Štembera
Popisek: Angela Merkelová

Podle webu německé veřejnoprávní Deutsche Welle se po neděli otřáslo nestabilitou nejen Německo, ale celá Evropa. Výsledky jsou podle DW „šokující“, ale potvrzují „trudný“ trend politického vývoje.

V Durynsku, venkovském státě s pouhými třemi městy nad 100 tisíc a v souhrnu jen 2 miliony obyvatel, vládla již před volbami levicová koalice Die Linke, sociálních demokratů a Zelených, která měla většinu, ačkoliv minulé volby v roce 2014 ještě vyhrála CDU spolkové kancléřky Merkelové. V čele levicové koalice stál celkem populární premiér Bodo Ramelow, mající pověst umírněného levičáka.

Před měsícem se konaly volby ve dvou nejvýznamnějších postkomunistických zemích- Braniborsku a Sasku. V obou brutálně oslabily vládní CDU a SPD, kterým se kdysi dohromady říkalo „velká koalice“ ale nyní v Durynsku společně nezískaly ani třetinu mandátů.

Deutsche Welle zkonstatovala, že kompromisy středové koalice vedly k tomu, že voliči odcházejí k přesvědčivější pravici a levici. Durynsko pak tento trend dovedlo až na pokraj.

Veřejnoprávní web vyděšeně připomíná, že se díky tomu stal jedním z vítězů voleb Björn Höcke, předseda tamní zemské AfD, který je i mnohými spolustraníky považován za příliš radikálního a na kterého od odpůrců permanentně prší trestní oznámení. Teď strana pod jeho vedením zdvojnásobila svůj zisk a připsala si 23 procent.

Až za ní skončila CDU, s odstupem parníku pak SPD (8 procent) a dvě středové liberální strany Zelení a FDP. Ta prošla do zemského sněmu o neuvěřitelných 5 hlasů. Zelení jsou zase zklamaní, protože na celoněmecké úrovni jim průzkumy díky aktivitě klimatické mládeže věští volební vítězství.

Vysvětlení neúspěchu v Durynsku dodal ve své analýze matematik Marian Kechlibar. Podle něj ve venkovském státě s bolestnou zkušeností ekologických opatření (velký boom větrníků tam zdevastoval krajinu podobně jako u nás záplava solárních panelů na polích) a s lidmi díky velkým vzdálenostem závislými na autech (která jsou aktuálně pro Zelené největším nepřítelem) neměli takovou šanci na úspěch, jako ve velkých městech.

Výsledky způsobily, že se v Durynsku prakticky nedá sestavit většinová vláda. Zejména poté, co CDU kategoricky odmítla spojení jak s Die Linke, tak s AfD.

CELÝ ČLÁNEK V ANGLIČTINĚ

Pro celé Německo to podle DW znamená konec zlatých časů klidných centristických vlád velké koalice, na které si naši sousedé zvykli za kancléřky Merkelové (ta na „velké koalici“ křesťanských a sociálních demokratů postavila tři ze svých čtyřech vlád).

Veřejnoprávní web neváhá dramaticky napsat, že „Německo bojuje o svou identitu“. Čtyři „tradiční“ strany, které se v minulosti objevily ve spolkové vládě, poprvé v historii řeší skutečnou konkurenci.

Pak lamentuje, že voliči nedokáží ocenit, že vláda CDU a SPD pro ně pracuje, což je dokádáno jakousi analýzou nadace Bertelsmann, podle které za 18 měsíců vláda splnila již dvě třetiny svých slibů. Lidi však prý více zajímá odchod Angely Merkelové a neschopnost SPD najít aspoň trochu výrazného předsedu.

Pak ale cituje Hendrika Trägera, politologa z univerzity v Lipsku, podle kterého není řešením příklon k extremům, i když se je mnozí snaží odradit od toho, aby „pracovaly ještě účinněji“ na vzájemném porozumění a odstraňování svárů.

Jak zdůrazňuje Deutsche Welle, byla to právě tato „stabilita“, co umožnilo Německu stát se faktickým vůdcem Evropy. Angela Merkelová prý dokázala tímto způsobem vyřešit všechny problémy od brexitu přes finanční krizi až po příval uprchlíků.

Teď se však tato stabilita zdá ohrožena. Ačkoliv Deutsche Welle uklidňuje, že v jiných evropských státech, třeba ve Švédsku nebi Španělsku, nejsou menšinové vlády ničím neobvyklým, v případě Německa je to něco jiného. Evropané si prý budou muset zvyknout, že Německo není tak stabilní a pevné, jako v minulosti.

Politolog Träger varuje: „Pokud budou německé koalice příliš zaujaté svým bojem o parlamentní většinu, zbaví nás to naší síly, zdrojů a pověsti před evropskými partnery“.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Vy jste teď sice pro zmrazení platů, ale co to řeší do budoucna?

Nemyslíte, že je třeba vyřešit vaše platy nějak komplexně, abyste brali přiměřeně se vším všudy? Ne že budete brát obří platy a ještě k domu dostávat obří náhrady. Vždyť to je výsměch všem a je jedno, že se teď snažíte problém oddálit, to není řešení. Nebo jak si to představujete za 5 let až by došl...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mělo to dělat všechno, nedělá to dobře nic. Musk kopl oblíbenou stíhačku Černochové, testy mu dávají za pravdu

17:30 Mělo to dělat všechno, nedělá to dobře nic. Musk kopl oblíbenou stíhačku Černochové, testy mu dávají za pravdu

Elon Musk, nejbohatší člověk světa a budoucí šéf odboru pro efektivitu veřejné správy ve druhé admin…