Že dlužíme EU? Klaus st. se naštval: „Havlovi muži“ nebudou číst rádi

15.12.2019 18:38 | Zprávy

Bývalý premiér a prezident Václav Klaus se ohradil vůči obsahu časopisu organizace Aspen Institute Central Europe, jenž je publikován lidmi, kterými jsou například ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský, bývalý novinář Tomáš Klvaňa, politik Petr Pithart či komentátor a publicista Roman Joch. „Na titulní stránce časopisu je zvadlá květina a nadpis: The Powerless Are Tired: 1989–2019, bezmocní jsou unaveni. Mluví asi o sobě,“ započal tvrdé hodnocení Klaus a vyjmenovával, co vše v časopisu našel. Dočetl se tak například o tom, že jsme byli po pádu minulého režimu „dezorientovaní“, že ve střední Evropě „roste pravicový autoritarismus populistů“ či že máme přijímat neomezené množství migrantů, protože to „dlužíme EU“. A nenechal to bez reakce.

Že dlužíme EU? Klaus st. se naštval: „Havlovi muži“ nebudou číst rádi
Foto: Daniela Černá
Popisek: Václav Klaus

Svůj komentář na serveru Lidovky.cz bývalý prezident otevírá citátem W. Somerseta Maughama, že: „Pocit bezmoci (či bezmocnosti) je s výjimkou několika výjimečných historických okamžiků převažujícím stavem lidského údělu.“ „Čím je společnost nesvobodnější, tím je tento pocit silnější,“ píše a zároveň míří na esej o bezmocnosti člověka za minulého režimu od svého předchůdce, prezidenta Václava Havla. Tato slova Klause dnes mají znepokojovat, jelikož jsou používána i v situaci, kdy lidé bezmocní nejsou.

Inspirovat jej k těmto slovům má „skupina spoluobčanů“, jimiž jsou Michael Žantovský, Tomáš Klvaňa, Petr Pithart, Roman Joch a další, kteří si podle něj „spolu s obdobně uvažujícími lidmi z dalších zemí střední Evropy zmonopolizovali exkluzivitu vztahů k USA (resp. s jednou skupinou lidí z USA)“ a založili organizaci Aspen Institute Central Europe.

Klaus poukázal, že tito lidé dokázali během plynutí času „přežít“ všechny ideové obraty a zvraty politiky naší i americké politiky. Narážel tak například na „Clintona (a Albrightovou) s jejich jugoslávským dobrodružstvím“ či „podporu arabských (a jiných) jar v éře Obamy“. „A i když měli největší potíže smířit se s Trumpem (cítí se nad ním být intelektuálně a morálně povzneseni), tváří se, že mají na Ameriku stále monopol,“ doplňuje. Hlavní motivací k napsání komentáře ale pro Klause bylo letošní 4. číslo jejich časopisu, které vyšlo třicet let od pádu komunismu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zase s námi...“ Naštvaní zákazníci a nový trik obchodníků s toaleťákem

20:00 „Zase s námi...“ Naštvaní zákazníci a nový trik obchodníků s toaleťákem

Mnozí výrobci se snaží dělat menší balení za srovnatelnou cenu. Nebo také takzvaně prodávat vzduch, …