Že euro Slovákům pomohlo? Ekonom vytáhl čísla a připomněl, jak si to „vyžraly“ jiné země

23.05.2019 15:59 | Zprávy

K otázce přijetí eura v Česku se na Českém rozhlase Plus vyjadřovali viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Radek Špicar a ekonom Pavel Kohout. „Zavedení eura by bylo výhodné i pro občany, protože by se jim nemohlo stát, že jim mávnutím kouzelného proutku Česká národní banka znehodnotí úspory a zdraží dovolenou v Chorvatsku,“ popisoval výhody Špicar. Ale Kohout na to opáčil, že to byla Evropská centrální banka a euro, které v mnoha zemích eurozóny vyvolaly krizi. A Irsko pak muselo žadonit o záchranu.

Že euro Slovákům pomohlo? Ekonom vytáhl čísla a připomněl, jak si to „vyžraly“ jiné země
Foto: Daniela Černá
Popisek: Ekonom Pavel Kohout

Špicar jako argument pro společnou měnu uváděl, že jsme jednou z nejotevřenějších ekonomik na světě a živí nás export. „84 % našeho exportu končí na trzích Evropské unie, hodně z toho končí v eurozóně a ty kurzové výkyvy jsou pro exportéry nepříjemné a myslím, že zavedení eura by bylo výhodné i pro občany, protože by se jim nemohlo stát, že jim mávnutím kouzelného proutku Česká národní banka znehodnotí úspory a zdraží dovolenou v Chorvatsku,“ popisoval výhody Špicar. Nevýhody chtěl přenechat Pavlu Kohoutovi, ale moderátorka ho nenechala. Špicar tedy uznal, že v eurozóně se porušovala pravidla a byly do ní přijaty státy, které v ní neměly co dělat, jako například Řecko. Což se dle něj nesmí opakovat a ČR by podle něj přispěla k tomu, aby se pravidla dodržovala.

„Pokud se podíváme na eurozónu, na členské státy, tak zjistíme, že euro nepomohlo prokazatelně fakticky vlastně žádnému z nich,“ tvrdil Kohout. Euro podle něj způsobilo předčasným přijetím krizi nejen v Řecku, ale i v Itálii, Španělsku či Irsku. Finsku prý euro také vůbec nepomohlo. Kurzové rozdíly jsou prý validní důvod, ale jen pro exportéry a exportéři netvoří celou ekonomiku, pravil ekonom.

Moderátorka se pak Kohouta zeptala, zda by potom nebylo možné lépe prosazovat české zájmy v eurozóně. „Ne,“ řekl jasně ekonom a zdůvodnil to tím, že se to zatím nikomu nepodařilo a pozice Česka v EU je taková, jaká je. Špicar měl výtku, že euro pomohlo Německu. Podle něj se s odchodem Velké Británie bude další tlak na integraci a centrum rozhodování se přesune do eurozóny, takže by prý nebylo dobré, kdybychom nebyli v tomto centru u rozhodování. A adresoval i Kohoutovu připomínku, že exportéři nejsou celá ekonomika. Dle Špicara exportéři Českou republiku živí a žije z nich i státní rozpočet. Doplnil také, že na Slovensku je údajně velká popularita eura mezi obyčejnými lidmi, ačkoliv Slováci byli na euro připraveni hůře než my, když společnou měnu přijímali.

Kohout s tím nesouhlasil. Euro podle něj na Slovensku nic nenastartovalo, což potvrzoval statistikami ze sousedního Polska, které euro nemá a růst HDP je v něm ještě vyšší. Jako argument pro držení koruny uvedl, že koruna může přizpůsobovat svůj kurz dle podmínek trhu. „Což v případě eura nelze, na což doplatilo například Irsko nebo zmíněné Finsko.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Fakt myslíte, že jsme na tom v oblasti digitalizace dobře?

A co třeba říkáte na to, že jsme v digitalizaci veřejné správy je Česko druhé nejhorší v EU? Zdroj: https://www.dvs.cz/clanek.asp?id=6995694 Nebo co říkáte na toto - https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-b2b-platit-prevodem-nestaci-digitalizace-ceske-ekonomiky-je-zalostne-pomala-261752?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kdo mu dává rozkazy? Fiala? Pavel? S Foltýnem je to samá záhada

4:44 Kdo mu dává rozkazy? Fiala? Pavel? S Foltýnem je to samá záhada

Na konci listopadu uplyne půlroční lhůta, o které Otakar Foltýn opakovaně hovořil jako o limitu svéh…