Ibrahim Al Sulaiman žije v České republice už dvacet let. Přijel sem studovat televizní a filmovou žurnalistiku a živí se zde jako fotograf. Říká, že situaci ve své rodné zemi sleduje denně. Má tam totiž sourozence a příbuzné.
Ze současné situace viní prezidenta Bašára Asada, který v roce 2000 zdědil úřad po otci. „Prezident ale podle syrské ústavy musel být starší 40 let a tolik tehdy Bašáru Asadovi nebylo. Tak se sešel parlament a během pěti minut změnil tento ústavní požadavek na 35 let, tedy přímo na míru dnešnímu nelegitimnímu prezidentovi,“ vypráví Sulaiman a dodává, že Asad místo slibovaných reforem „naopak rozšířil pravomoci tajných služeb a ze země si udělal zlatý důl pro sebe a svou rodinu“.
Sulaiman vzpomíná, jak během demonstrací na jihu Sýrie zastřelili několik demonstrantů, mezi kterými byli i nezletilí. „Následovala vlna protestů, při kterých Syřané žádali reformy a potrestání těch, kteří zavinili smrt demonstrantů. Ale opět při potlačování protestů demonstranti umírali.“ A situace se následně vyhrotila až v občanskou válku, ve které bojují lidé mnoha národností. „Ten konflikt velmi zasáhl i do mé rodiny, zasáhl mé příbuzné, protože ve válce zemřelo už devět mých blízkých.“
Na současné uprchlické vlně mu vadí především to, že se mnozí uprchlíci vydávají za Syřany, aby tak získali lepší podmínky. „Například ministr vnitra Milan Chovanec v Otázkách V. Moravce řekl, že 90 až 95 % běženců není ze Sýrie. Podle mého názoru by se měli představitelé EU dohodnout s Tureckem, aby mohli společně bojovat proti pašerákům lidí a koordinovat se mezi sebou. Jinak to bude dál jako v džungli.“
Zda jsou uprchlíci bezpečnostním rizikem, říci nedokáže, měli by však dodržovat pravidla. „Můj názor byl vždycky stejný: kdo nerespektuje místní pravidla, ať táhne tam, odkud přijel, vůbec se s ním nemazlit. A ať je to uprchlík před válkou nebo ekonomický přistěhovalec, pravidla hry by měla platit pro všechny stejně,“ uvádí Sulaiman.
„Lidé tady koukají na každého Araba jako na muslima a nebezpečí pro společnost a nezáleží jim na tom, že může být křesťan nebo ateista. Ale i kdyby to byl muslim, to přece neznamená, že je nebezpečný,“ tvrdí Sulaiman a vysvětluje, že se česká společnost radikalizuje a její postoje vůči Arabům se v mnohém zhoršily.
A za radikalizací podle něj stojí také prezident Zeman, Tomio Okamura a Martin Konvička, kteří rozšiřují strach z Arabů pomocí výroků typu „Ne každý terorista je muslim, ale každý muslim je terorista“. „Lidé sdílejí tyto pomluvy, aniž přemýšlejí, a tímto způsobem se vyhrocují a radikalizují,“ říká Sulaiman. Sám se však s předsudky společnosti potýká minimálně, což přisuzuje svému dlouhému pobytu v ČR.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: spa