Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že je připraven na jednání v USA. Jak na jednání s prezidentem Bidenem, tak na jednání se dvěma kandidáty na příštího nájemce Oválné pracovny v Bílém domě – s Kamalou Harrisovou, kandidátkou za demokraty, tak s Donaldem Trumpem, kandidátem za republikány.
„Ukrajina bude vždy vděčná Spojeným státům za podporu naší nezávislosti – za veškerou pomoc poskytnutou, aby nám pomohla vydržet tuto válku. Nyní jsme připraveni předložit konkrétní plán – nejen pro to, aby Ukrajina vydržela, nejen abychom udrželi náš odpor na současné úrovni, ale abychom se hned teď posílili,“ oznámil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj s tím, že by bylo fér, aby Spojené státy Ukrajinu podporovaly dál. „Ukrajina s touto podporou počítá. A je to fér. Protože když jeden národ vyhraje bitvu za svou nezávislost a vládu mezinárodního práva, vyhraje celý svět. Tak to má být. Jsem vděčný všem, kteří stojí za Ukrajinou,“ pokračoval Zelenskyj.
Oznámil také, že se staronovou předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyen jednal o dodávkách elektřiny na Ukrajinu. Dostalo se mu prý příslibu, že EU Ukrajině pomůže a že elektřinu napadené zemi pošle.
Republikánský kandidát na prezidenta Donald Trump již oznámil, že se Zelenským se pravděpodobně setká. Informoval o tom server britského listu The Guardian s tím, že Zelenskyj ve středu řekl, že jeho „plán vítězství“, jehož cílem je přinést Ukrajině mír a zároveň udržet zemi silnou a vyhnout se všem „zamrzlým konfliktům“, je nyní po mnoha konzultacích dokončen.
Z USA však zaznívá, že Zelenského plán má zásadní slabinu.
„Problém je, že abychom se dostali do bodu, kdy proběhne jakýkoli druh mírových jednání, Rusko musí mít pocit, že prohraje, a my tam ještě nejsme," řekl kongresman Jimmy Panetta, demokrat a člen obranného výboru Kongresu, pro server Kyiv Independent. „Doufám, že součástí tohoto vítězného plánu je to, jak můžeme utvářet podmínky na bojišti, abychom dosáhli tohoto bodu,“ zadoufal.
Jenže podle Zelenského je úspěch jeho plánu hodně založen na tom, aby spojenci „až do prosince jednali rychle a rázně“. Jedním z klíčových bodů má být povolení používat raketové systémy ATACAMS na cíle v hloubi Ruska. Kyjev chce podle všeho cílit na energetické cíle na území Ruska.
Ukrajinské drony a rakety mají zničit ruskou ropnou a plynárenskou infrastrukturu. Podle Bena Hodgese, někdejšího velitele amerických sil v Evropě, jsou tyto útoky zásadní pro snížení příjmů Ruské federace, aby neměla z čeho financovat válku.
„Prodej ropy a plynu jsou klíčovými zdroji pro financování ruské válečné mašinérie, přičemž v roce 2024 se očekávají tržby ve výši 10,7 bilionu rublů (115 miliard dolarů) , což je o 21 % více než v roce 2023,“ napsal server Kyiv Post.
Součástí Zelenského plánu je i pokračující útok jednotek ukrajinské armády a zahraničních smluvních bojovníků v ruské Kurské oblasti, čímž Kyjev ukazuje, že je na bojišti schopen převzít iniciativu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák