Zeman: Atentát na Heydricha byl klíčovou událostí dějin Evropy a světa

28.05.2022 6:30 | Zprávy

Atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha byl událostí nejen českých národních dějin, ale i klíčovou událostí dějin Evropy a světa. Na pátečním slavnostním shromáždění v Národním muzeu k 80. výročí operace Anthropoid to řekl prezident Miloš Zeman.

Zeman: Atentát na Heydricha byl klíčovou událostí dějin Evropy a světa
Foto: Hana Brožková
Popisek: Prezident Miloš Zeman

Útok podle prezidenta Zemana stál za následné oběti z řad českého národa, protože zabránil možným mnohem větším obětem. Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová zařadila úspěšný útok na Heydricha mezi nejvýznamnější diverzní akce druhé světové války. Díky Jozefu Gabčíkovi nese i silnou slovenskou stopu, řekla.

Zeman v projevu připomněl požadavek odbojové skupiny Jindra, která varovala před množstvím obětí mezi Čechy v případě atentátu na Heydricha a za cíl doporučila kolaboranta Emanuela Moravce. Podle Zemana ale útok na Heydricha za následné oběti stál. Českému národu v Heydrichových plánech hrozilo vyhubení nebo odsun, řekl. Pokud by výsadkáři zaútočili na Moravce, znamenalo by to pouze nahrazení jednoho kolaboranta druhým, protože byl snadno nahraditelný.

Heydrich podle něj naopak nahraditelný nebyl. Označil ho za fakticky druhého muže nacistického Německa, a tedy za nástupce nacistického vůdce Adolfa Hitlera. Zdůraznil, že atentát na Heydricha byl událostí nejen českých národních dějin, ale klíčovou událostí dějin evropských a světových. Protože kdyby nebyl „zloduch nacismu a potenciální Hitlerův nástupce“ odstraněn, mohlo to znamenat prodloužení druhé světové války a daleko větší oběti, řekl.

Výročí útoku na Heydricha v Národním muzeu připomněla i Čaputová. „Pro oba naše dnešní státy provázané společnou minulostí lidských vazeb byla operace Anthropoid obzvlášť důležitá. Úspěšný útok na jednoho z architektů holokaustu patřil mezi nejvýznamnější diverzní akce druhé světové války. Jsem ráda, že díky Jozefu Gabčíkovi nese tento útok i silnou slovenskou stopu,“ řekla Čaputová. Je podle ní i symbolem provázanosti s první Československou republikou, stejně jako Slovenské národní povstání nese silnou moravskou a českou stopu.

Kruté represe, které potom následovaly, vypálení Lidic a Ležáků, nebyly důsledkem výjimečných činů Jana Kubiše a Jozefa Gabčíka a dalších, zdůraznila. „Pokud bychom takto uvažovali, přejali bychom zvrácenou logiku agresora. Nebyly to důsledky, ale symptomy nemocného autokratického režimu, který takto činí všude tam, kde se mu podaří prosadit,“ prohlásila.

Zlo nemá národnost, řekla. „Zvítězí jenom tehdy, když mu to pasivní, zbabělá a vypočítavá většina dovolí,“ konstatovala. Události před 80 lety dala Čaputová ve svém projevu do souvislosti s nynější válkou na Ukrajině. Ruská agrese vůči Ukrajině a tyto historické události podle ní připomínají, že ochranu demokracie nelze nikdy podcenit. „Agresor se změnil a němečtí vojáci spolu s českými vojáky hlídají naše hranice před hrozbou z východu,“ poznamenala. „Od časů hrdinského činu Gabčíka a Kubiše nás dělí 80 let. A náš kontinent znovu čelí nesmyslné imperiální hrozbě,“ dodala.

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) ve svém projevu připomněla, že zhruba před měsícem se podařilo převézt do Česka ostatky někdejšího velitele československých zpravodajců v exilu Františka Moravce. V reakci na to, že prezident Zeman se ve svém projevu zmínil o vrcholném českém kolaborantovi Emanuelu Moravcovi, řekla, že ne každý Moravec v naší historii vyvolává negativní konotace. Zdůraznila, že právě František Moravec byl hlavou operace Anthropoid. Současně podotkla, že operace Anthropoid byla úspěšná díky stovkám lidí, kteří atentátníkům pomáhali s ubytováním, jídlem nebo oblečením.

Pomoc civilistů připomněl i ministr kultury Martin Baxa. Podotkl, že všichni věděli, co riskují, tedy život svůj i svých blízkých. „Ani pod touto hrozbou nezaváhali. Většina z nich neušla nacistickému běsnění a položila životy, životy své a celých svých rodin za svobodu a nezávislost,“ řekl.

Slavnostní shromáždění v Národním muzeu otevírá výstavu věnovanou operaci Anthropoid. Při ní na konci roku 1941 do Československa okupovaného nacistickým Německem vyskočili výsadkáři Gabčík a Jan Kubiš, aby zaútočili na nacistického pohlavára Heydricha. Atentát se jim podařilo uskutečnit o pět měsíců později 27. května 1942. O další tři týdny později zemřeli po několikahodinovém boji s německými jednotkami v kryptě pravoslavného kostela v pražské Resslově ulici.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Veřejnoprávní šéfové nemají v této pozici na Hradě co dělat.“ Jedno FOTO a výbuch kolem ČT

9:20 „Veřejnoprávní šéfové nemají v této pozici na Hradě co dělat.“ Jedno FOTO a výbuch kolem ČT

Bývalá moderátorka České televize Nora Fridrichová rozvířila vody mediálního prostoru svým komentáře…