Počet lidí, kteří k volbám dorazí, nerozhoduje o tom, zda půjde o volby platné. Platné zkrátka jsou, ale při nízké volební účasti se nakonec ukáže, že lidé z jednotlivých zemí často nepovažují Evropský parlament za svůj. Prezident by tomu rád čelil hned dvěma metodami. Na prvním místě je nakloněn sestavení celoevropských kandidátek, které by nestály na národních principech, jak je tomu dnes, ale na střetávání celoevropských politických stran. Na kandidátkách takových stran by ale nebylo možné někoho vykroužkovat nahoru, tedy alespoň podle prezidentových představ.
Evropská obrana a Rusko
Druhou cestou je zavedení povinné volební účasti, jak ji známe z Belgie či Austrálie. Ten, kdo by k volbám nechtěl jít, by podle Zemana zaplatil pokutu. „V Belgii je díky tomu volební účast 90 procent a těch zbývajících 10 procent zaplatí nějakou mírnou pokutu do státního rozpočtu za svoji neúčast," doporučuje hlava státu. Zároveň si ale povzdechl, že se tohoto modelu nedožije. Začne se o něm diskutovat spíše po jeho smrti.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp