Zeman už před zasedáním rady v rozhovoru s ČTK uvedl, že migrační krize sjednocuje českou společnost. Kdo podle něj schvaluje příliv imigrantů v rozporu s dublinskými dohodami, schvaluje trestný čin. Český prezident patří k dlouhodobým odpůrcům přijímání uprchlíků z islámských zemí.
Co členům bezpečnostní rady řekne, nechtěl přiblížit. "Já řeknu svůj názor především členům Bezpečnostní rady státu, protože si myslím, že mediální přestřelky mezi vládou a prezidentem ničemu nepomáhají," uvedl. "Protože ten názor znáte, tak ho mohu shrnout do jedné věty: Ten, kdo se příliš hrbí, se nakonec začne plazit," dodal Zeman.
Členové bezpečnostní rady se seznámí s rozbory tajných služeb
Český prezident dlouhodobě odmítá povinné kvóty Evropské komise na přerozdělení uprchlíků. Je také zastáncem rozmístění české armády na hranicích, které by měli vojáci hlídat proti uprchlíkům.
Lidé svolaní hnutím Úsvit - Národní koalice skandovali hesla "Ať žije Zeman!", a naopak pískali na některé přijíždějící ministry. Úsvit podle svých představitelů doufá v to, že Zeman přesvědčí vládu, aby uzavřela hranice České republiky a na jejich ochranu nasadila armádu.
Schůzi Bezpečnostní rady státu avizoval premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) původně na 30. září. Před poslanci v polovině září řekl, že bezpečnostní rada se bude mimo jiné zabývat otázkou nasazení armády, pokud nebudou kvůli migrační vlně stačit k ostraze česko-rakouských hranic policejní síly. Řekl také, že členové bezpečnostní rady se seznámí s rozbory tajných služeb.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk, mp