„Brusel jasně říká Británii, že chce odejít, ale vstříc už vyšel. A teď je to na nich, aby to, co chtějí, její občané prosadili i ve svých volených orgánech,“ shrnul na úvod Farský aktuální situaci okolo Brexitu. Jestli Británie odejde 29. března z EU, si netroufá odhadovat. Čím blíž je ale čas odchodu, tím větší jsou podle Farského riziko a problémy, které mohou být vyvolány tvrdým odchodem bez dohody.
Tím větší bude podle něj ale motivace poslanců k tomu, aby ve Velké Birtánii nakonec smlouvu o odchodu schválili. „Vazeb mezi EU a Velkou Británií je tolik, že vychytat vše, aby to nezpůsobilo problémy, je hodně složité. Ve všech smlouvách, které se Mayová snaží schválit, už to ale je. Nemůže dojít k tomu, že 29. března se zavřou hranice, přeruší se tok zboží. Lidé se zafixují v místech, kde jsou, atd.,“ dodal zděšeně Farský s tím, že něco tak nebezpečného nikdo jistě nechce.
„Opravdu tvrdý Brexit je velký problém a všichni jsou motivováni k dohodě, ale zároveň když se Británie rozhodla odejít s pocitem, že se tím stane znovu impériem, který je falešný, tak nemůžou vinit Evropskou unii z toho, že to, co navrhla EU, je málo,“ říká poslanec s tím, že nelze přece odejít, a zároveň zůstat.
Na to moderátor poznamenal, že prý hlavní vyjednavač Mayové mluvil o odkládání na co nejzazší termín. „Že si na poslední chvíli budou muset britští poslanci vybrat, buď co Mayová dohodla, nebo dlouhodobý odklad Brexitu, to je ta taktika?“ optal se moderátor Farského. „Může to tak být a jsem rád, že z toho vypadl ten tvrdý Brexit, protože to je to nejhorší, co by mohlo nastat,“ zopakoval poslanec.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab