Zeman pověřil BIS, aby pátrala po tom, zda se v Česku vyvíjel či skladoval novičok

26.03.2018 18:44 | Zprávy

Prezident Miloš Zeman uložil šéfovi Bezpečnostní informační služby (BIS) Michalu Koudelkovi, aby BIS pátrala po tom, zda byl na území Česka vyvíjen nebo skladován jed novičok. Informoval o tom mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Koudelka přijel odpoledne za prezidentem do lánského zámku kvůli vyhoštění tří členů ruského diplomatického personálu z Česka spolu s ministryní obrany Karlou Šlechtovou (za ANO). Novičok byl použit v Británii při útoku na bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dceru. Rusko dříve uvedlo, že ČR byla jednou ze zemí, které novičok vyvíjely.

Zeman pověřil BIS, aby pátrala po tom, zda se v Česku vyvíjel či skladoval novičok
Foto: Screen: ČT24
Popisek: Prezident Miloš Zeman na volebním sjezdu ČSSD.

„Prezident republiky uložil BIS, aby zjistila, zda se na území České republiky nevyvíjel nebo neskladoval nervový plyn novičok, ať už v průmyslových nebo vědeckotechnických zařízeních,“ sdělil Ovčáček v tiskové zprávě. Předtím uvedl, že setkání je koordinováno na nejvyšší státní úrovni, prezident je v kontaktu s premiérem, některými členy vlády i bezpečnostními složkami.

Premiér v demisi Andrej Babiš ve zhruba stejné době, kdy prezident začal s hosty jednat v Lánech, zveřejnil, že Česko vyhostí tři členy ruského diplomatického personálu. Ze strany Česka je to podle Babiše solidární krok s Británií po útoku. Rusko navíc podle premiéra překročilo veškeré meze, když označilo Česko za možnou zemi původu nervového jedu novičok. Zmínění pracovníci ruské ambasády musejí podle ministra zahraničí Martina Stropnického opustit zemi do 1. dubna.

Podle předsedy Evropské rady Donalda Tuska se zatím rozhodlo vyhostit ruské diplomaty kvůli útoku nervovou látkou v Salisbury 14 členských zemí EU. Ruské diplomaty vypoví i Spojené státy.

Bývalý agent ruské vojenské rozvědky a pozdější spolupracovník britské tajné služby Sergej Skripal a jeho dcera byli začátkem měsíce v jihoanglickém Salisbury terčem útoku nervově paralytickou látkou označovanou jako novičok. Británie z otravy viní Rusko a vyhostila 23 ruských diplomatů, Kreml obvinění rezolutně odmítá a na rozhodnutí Londýna odpověděl recipročními kroky.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ukrajinský útok? Ze sklepa vyběhne 10 Rusů. „O čem chceme vlastně jednat?“

8:04 Ukrajinský útok? Ze sklepa vyběhne 10 Rusů. „O čem chceme vlastně jednat?“

Ukrajinské síly obnovily útok v Kurské oblasti. Podle analytika Simplicia ovšem není útok příliš sil…