Zeman promluví těžkým hlasem a ozve se kdákání. Komentátor Peňás ještě k výroku "tato země je naše"

04.01.2016 19:01 | Zprávy

Prezident Miloš Zeman ve Vánočním poselství pronesl slova o tom, že tato země je naše a není a ani nemůže být pro všechny. A spustil se pokřik. Hlava státu si vysloužila hlasité pochvaly i odsuzující kritiku. Se svou troškou do mlýna přichází i novinář Jiří Peňas. Dává Zemanovi za pravdu v tom, že tato země je naše. To s sebou ale nese i řadu povinností, např. poskytnout pomoc těm, kteří jsou dočasně bez domova.

Zeman promluví těžkým hlasem a ozve se kdákání. Komentátor Peňás ještě k výroku "tato země je naše"
Foto: Hans Štembera
Popisek: Fotokoláž.

Většina lidí potřebuje někam patřit. Potřebují mít pocit, že někde mohou v klidu žít, vychovávat tam své děti a nikdo je z rodné hroudy nevyžene. Existují samozřejmě i výjimky – lidé, kteří se cítí doma všude tam, kde si pověsí klobouk, ale to jsou jen velmi silní jedinci nebo lidé, jež vyhnaly z jejich domova např. děsivé dějinné události.

Většina lidí, kteří nemají pocit domova, se cítí velmi nejistě, bloudí, je vykořeněná. Společenství bez domova jen přežívá ze dne na den. „Tak daleko u nás nejsme. Těžko ale říct, zda jsme na tom líp. Jsme zatím spíš ve fázi, kdy větší část obyvatelstva vesele zahýká a pak vycení výhrůžně zuby, když prezident Zeman pronese těžkým hlasem: ‚Tahle země je naše. Není a ani nemůže být pro všechny.‘ Té druhé, elitnější a menší části se zvedne žaludek a počne kvákat, že ne, že tahle země nám nepatří, že patří opravdu všem, pojďte sem, ostatní se postarají,“ píše v komentáři pro server Lidovky.cz Jiří Peňas.

Celý komentář naleznete zde.

Tahle země je tedy naše, ale podle autora ji nesmíme vnímat jako dar. Spíše jako propůjčený prostor, který musíme předat svým potomkům. Musíme se o naši zemi starat tak, abychom o ni nepřišli a zároveň abychom dokázali pomoci těm, kteří se dočasně ocitli bez domova.

„Tím, že jsme se zbavili v minulém století jejich staletých složek, aktivně Němců a pasivně židů, není naše jistota na její celé vlastnictví tak samozřejmá. Je to naše země, ale jenom v tom smyslu, že za ni bereme odpovědnost po dobu svých životů, abychom ji pak předali dalším. A případně ji propůjčili těm, kteří o svou vlast, pokud možno jen dočasně, přišli,“ zdůrazňuje Peňas.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

senát

V tom, že teď senát funguje jako automat na podpisy s vámi souhlasím. Jak dlouho ale myslíte, že to bude trvat? ANO teď sice poprvé aspoň částečně uspělo, ale pořád je to málo. Čím to podle vás je? A upřímně, kdyby ANO bylo vládní stranou a současně mělo v senátu většinu, nemyslíte, že by to byl ste...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Snažil se utnout Mašína.“ Řádění Řezníčka v ČT, když vítězil Trump. Byl přistižen

4:41 „Snažil se utnout Mašína.“ Řádění Řezníčka v ČT, když vítězil Trump. Byl přistižen

Spoluzakladatel Společnosti pro obranu svobody projevu Daniel Vávra po sledování speciálu ČT k prezi…