Během té doby se prý v Belgii mohly vyřizovat „běžné záležitosti“. „Stejně je tomu teď v Německu: nebyla tu nejprve svévolným úradkem spolkového prezidenta jmenována jakási vláda bez ohledu na parlament, ale nejprve se vyjednává o podpoře v parlamentu, na jejímž základě by teprve mohla být nová vláda jmenována, a do té doby vládne legitimní vláda předchozí,“ zpochybnil Jamek v komentáři na serveru Blisty.cz Zemanova slova.
Pak však navzdory slovům o lži připustil, že za vzniklou situaci nemůže Zeman, ale podle Jamka naše ústava, která mu dovoluje konat tak, jak koná. „Prostě by to neměla umožňovat! Vždy, než nastane krize, naši ústavní právníci tuto ústavu odhodlaně hájí, že prý není tak špatná, než se zase a znova v obtížné situaci ukáže, jak špatná je,“ zdůraznil.
Komentátor také připomněl, že v jiných slušných demokratických zemích existuje institut dezignovaného čili pověřeného, nikoli tedy ještě jmenovaného premiéra, který nejprve o své vládě vyjednává, a vytvoří ji, teprve když pro ni dohodl parlamentní souhlas, i když je to pak třeba vláda menšinová.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab