Pracovní program Miloše Zemana v Pekingu během druhého ročníku velkého summitu Belt and Road Forum se v pátek točil hlavně kolem podpisu dalších investic a obchodů českých podniků.
V průběhu česko-čínského hospodářského fóra bylo za přítomnosti české hlavy státu podepsáno dalších zhruba devět dohod či smluv. Týkají se především těžby uhlí, koksu a na to navázaných obchodních aktivit, a rovněž letectví.
Došlo také k podpisu dohody o rozvoji ledního hokeje, s čímž budeme Číňanům pomáhat. Právě z toho důvodu je součástí prezidentské delegace legendární hokejový útočník a česká ikona tohoto sportu Jaromír Jágr.
Ten se podílel právě na uzavření dohody o rozvoji česko-čínského programu ledního hokeje mezi Českou hokejovou akademií, týmem Rytíři Kladno, Česko hokejovou asociací, Čínskou hokejovou asociací, Pekingskou sportovní univerzitou a Čínskou hokejovou akademií.
Na čínský trh díky rozvoji vzájemných vztahů prorazila známá česká módní značka Alpine Pro. Ta během byznys fóra podepsala výhradní licencovanou dohodu se Shanghai Miaojiang Sporting Goods Co., Ltd. na výrobu a prodej kolekcí nelyžařského vybavení značky Alpine Pro v Číně.
„Na finančním fóru diskutovali možnosti spolupráce mezi českými a čínskými bankami. Výsledky debaty byly velmi pozitivní. Těší mě, mezi jiným, aktivní účast jedné z největších čínských firem, CITIC Group, a to nejen při spolupráci ve finančním sektoru, ale také v jiných oblastech. Jak víte, projekty PPP jsou otevřeny všem firmám včetně CITIC,“ uvedl v projevu prezident Zeman.
Sám podle svých slov rád mluví i o problémech, a to zejména o problémech reálné ekonomiky. „Debata o úspěších je jistě příjemnější, mluvit o problémech ale bývá produktivnější. Jaké tedy vidíme problémy? Nechci mluvit o nějaké další ekonomické krizi, to by bylo přehánění. Rád bych se ale dotknul problému ekonomického růstu, který spojuji se třemi příčinami. Zaprvé s obchodní válkou mezi USA a Čínou, zadruhé s obchodní válkou mezi USA a EU, v obou případech samozřejmě formou celních restrikcí, zatřetí s brexitem, tj. dezintegrací Evropské unie. Čína i Česká republika mají velmi dobré a silné vztahy s Německem. V obou zemích jsme si tedy jistě všimli, že před pár dny německý ministr financí zveřejnil upravenou prognózu ekonomického růstu v Německu, který má být na úrovni 0,5 %. Domnívám se, že takto nízký ekonomický růst má zejména ty tři zmíněné příčiny,“ je přesvědčen Miloš Zeman.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka