Koncem týdne zveřejnila prezidentská kancelář rozhodnutí jejího vedoucího Vratislava Mynáře, podle něhož se Hrad rozhodl v rámci boje s dezinformacemi přestat komunikovat s několika vybranými médii, která podle jeho slov falešné zprávy často a v masivní míře šíří. Nebude už poskytovat žádná vyjádření pro tato média: Deník N, Seznam Zprávy, Respekt a pořady ČT 168 hodin a Reportéři ČT.
„Kancelář prezidenta republiky v rámci boje proti dezinformacím, jehož význam potvrdila mimo jiné během jednání v lednu roku 2021 i Evropská komise, nadále nebude poskytovat jakékoli informace týdeníku Respekt, serveru Seznam Zprávy, blogu Deník N, redakcím 168 hodin a Reportéři ČT. Kancelář prezidenta republiky v souladu se zákonem dbá o svou pověst, přičemž zmiňovaná média dlouhodobě a vědomě šíří informace zkreslené, lživé a neobjektivní. V případě poskytování součinnosti ve formě zodpovídání dotazů e-mailem či telefonicky by se pracovníci KPR mohli naopak podílet na poškození dobrého jména České republiky,“ zdůvodnil krok kancléř Vratislav Mynář.
Hradní mluvčí Jiří Ovčáček naší redakci řekl, že prezidentská kancelář již vše potřebné k tématu uvedla ve zmíněné tiskové zprávě a kancléřově vyjádření. Pro ParlamentníListy.cz pouze stručně dodal, že daná média by měla být ráda, protože nebudou mít tolik práce. „Z naší strany jde o gentlemanský přístup, ušetřili jsme jim práci,“ sdělil stručně.
Akce nicméně vzbudila silné reakce právě na mediální scéně. Někteří novináři z dotčených reakcí neskrývali rozhořčení, jiní přivítali se slovy, že rozhodnutí potvrzuje správnost jejich práce. Objevily se i reakce, podle kterých Hrad svým rozhodnutím porušuje zákon, když odpírá zveřejňovat informace.
Jenže o porušování zákona nemůže být řeč. Podle ústavního právníka Zdeňka Koudelky je zcela na zaměstnancích Hradu, s kým se budou či nebudou bavit. „Nevím, co by na tom mělo být protiústavního. Každý se může bavit, s kým chce. Kancelář prezidenta republiky samozřejmě musí i nadále komukoli odpovídat na dotazy podle zákona o svobodném přístupu k informacím, ale to je něco jiného. Pokud jde o poskytování rozhovorů, komentářů, vysvětlení a reakce do článků apod., to je na dobrovolnosti každého člověka. Je to jako v životě, s někým se bavíte a s někým ne a pouze vy si zvolíte, kdo patří do jaké skupiny,“ uvedl Koudelka pro ParlamentníListy.cz.
Proč tato „hradní blokáda“ některých pražských redakcí a televizních pořadů přišla a co k tomu vedoucí činitele prezidentské kanceláře vedlo? ParlamentníListy.cz se snažily dopátrat, co prezidentovo okolí rozzuřilo natolik, že mu s některými novináři došla trpělivost.
Podle důvěryhodného zdroje redakce z blízkosti prezidentova okolí se jednalo o dlouhodobou snahu pošpinit prezidenta a jeho spolupracovníky bez jakýchkoli důkazů.
Podle našich zjištění vadí hlavně zcela nepodložená tvrzení a příběhy. „Jakkoli může být uvedení anonymního zdroje v článku novináře mnohdy správné a ku prospěchu věci, tady je tomu po celou dobu přesně naopak. Zásadní je, že ty jejich výmysly z údajných zdrojů nebyly nikdy nikým ověřeny a často přímo vyvráceny. Ani se pak neobtěžovali to uvést na pravou míru. Jde o dlouhodobý přístup těchto pisálků. Něco si vymyslí a odkážou na údajné anonymní zdroje, které si ve skutečnosti vycucají z prstu. Žádné reálné důkazy. No a pak to vydávají za šokující zjištění. Těch lží bylo za celou dobu nespočet. Nenapsali nic, co by mohli dokázat, všechno si schovají na údajné zdroje, jsou chránění zákonnou ochrannou zdroje a vědí, že jim nic nehrozí,“ popisuje rozhořčeně zdroj redakce, který je s děním v Zemanově kanceláři dobře obeznámen.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka