Americký generál a politik řídil v letech 2001 až 2005 diplomacii ve vládě George Bushe mladšího, v níž se zároveň stal prvním americkým ministrem zahraničí tmavé pleti. Během svého funkčního období nejvíce řešil válku v Iráku.
Kromě války v Iráku musel řešit i tu v Afghánistánu, byť tu si nepředstavoval jako konvenční konflikt. Krátce po teroristických útocích z 11. září 2001 v rozhovoru pro katarskou televizi al-Džazíra řekl, že Spojené státy si akci nepřestavují jako tradiční válku. „Není to válka ve smyslu armádních bitev. Je to válka pro zpravodajské služby,“ uvedl.
Ačkoliv byl republikánem, měl blízko i k některým demokratům. V prezidentských volbách podporoval demokrata Baracka Obamu a později podpořil i Hillary Clintonovou a Joea Bidena v kampani proti Donaldu Trumpovi.
Zemřel Colin Powell, bývalý republikánský ministr zahraničí USA. Bylo mu 84 let. Důvodem úmrtí byly komplikace spojené s covidem-19, uvedla CNN. pic.twitter.com/PN28arj17C
— CT24zive (@CT24zive) October 18, 2021
Americký prezident Joe Biden o Powellovi prohlásil, že ztělesňoval ideály „bojovníka a diplomata“. „Bojoval ve válkách, a tak chápal lépe než kdokoli jiný, že samotná vojenská síla nebyla dostatečná pro zachování našeho míru a prosperity,“ uvedl k bývalému ministrovi, který mj. sloužil ve Vietnamu a v Koreji.
Připomíná se především jeho výstup na podporu druhí války v Iráku, kdy jako ministr zahraničí tvrdil i na půdě OSN, že Saddám Husajn ohrožuje svět chemickými zbraněmi, které se ale nikdy nenašly. Tyto výroky, které vedly k válce a mnohaleté americké intervenci, mu pak byly připomínány do konce života.
Podle webu televize CNBC Powell trpěl Kahlerovou nemocí, což je druh rakoviny krve, která útočí na schopnost organismu odolávat infekcím. Příčinou jeho úmrtí byly komplikace spojené s onemocněním covid-19.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rak
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.