„Naprostá většina politiků a takzvaná mainstreamová média se dnes řídí heslem: ‚Je lepší mýlit se s Fukuyamou než mít pravdu s Huntingtonem.‘ Toto heslo je jen kondenzovaným výrazem současné neochoty, ba přímo neschopnosti našeho civilizačního okruhu nazývat věci pravými jmény,“ zmínil úvodem Keller.
Huntingtonova diagnóza je podle jeho slov mnohem blíže pravdě. „Je to cenná pracovní hypotéza, kterou stojí zato sledovat při analýze současného dění,“ míní dále Keller a dodává, že autor navazuje na klasickou teorii Maxe Webera.
Původní text ZDE.
Následně se rozhovořil o střetu civilizací. „Situace, ve které jsme, se od takových představ odlišuje minimálně třemi rysy: Proti sobě nestojí jako celek kompletně dva civilizační okruhy. Ne všichni muslimové jsou islamisty, ne všichni Evropané chtějí evropskou civilizaci hájit. Proti sobě nestojí dvě náboženství. Evropa nábožensky odzbrojila a na místo náboženství postavila zcela iracionální dogma – multikulturalismus. Střet civilizací se primárně neodehrává v ozbrojené rovině. I když jsou atentáty velice drastické, podrobení jedné civilizace druhou má proběhnout podle jiné logiky,“ zmínil Keller.
Své pak řekl i ke strategii islamistů – ať již pragmatických nebo radikálních. „Obě tyto skupiny mají stejné cíle: Nejprve důsledná reislamizace muslimských zemí, zničení zbytků laických režimů. V tomto ohledu jim neobyčejně pomohli naši spojenci rozvrácením světských diktatur v Iráku, Libyi a Sýrii. Samotným islamistům by tento první krok jejich strategie trval mnohem déle,“ dodal Keller a poukázal na následné sjednocení muslimského světa a celosvětové podřízení nemuslimských společností islámu.
„Koncepce střetu civilizací předpokládá, že do konfliktu se dostávají odlišná náboženství. Ze strany islámu je tento předpoklad nepochybně splněn – tento civilizační okruh se nábožensky výrazně aktivizuje. Ukazuje se zde, jak hluboce se mýlily sociologické a politologické teorie modernizace. Předpokládaly, že dojde k odkouzlení světa, že všude převládne proces zesvětštění po vzoru Evropy. Dnes už si to myslí snad jedině Francis Fukuyama,“ sdělil Keller.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef
Kdo přesně podle vás nebere válku na Ukrajině vážně?
A co máte na mysli tou podporou Ukrajiny všemi prostředky? Měli bysme tam nasadit i vlastní vojáky? Nebyl by ale tento krok začátek třetí světová? A máte dojem, že se Ukrajině pomáhá málo?
Další články z rubriky
15:20 Šlachta mezi Patrioty. Bezpečnost, spravedlnost, boj proti migraci, vysvětluje
Šéf hnutí Přísaha, senátor Robert Šlachta, vyráží do Paříže. Na setkání Patriotů, kteří se prezentuj…
- 13:25 35 let od cinkání klíči: Bydlení jako kalamita, píše sociolog Keller. A Fialova vláda to dorazila
- 12:35 Zelenský a „konec kapesného“. Tak končí američtí vazalové, vzkazuje Drulák
- 4:41 Ukrajinci z války budou chtít do Česka. Psychické problémy, i mafie. Hovoří Robert Šlachta
- 18:10 Klaus: Fialova vláda se bojí lidí
- 9:51 Farmaceuti, potravináři, kšefty s lidským zdravím. Mladý Kennedy bude ministrem a slibuje velký úklid