Živíme Číňany. Odhaleno, kdo opravdu vyrábí obnovitelné zdroje energie

01.10.2024 9:53 | Zprávy

Čína dominuje globálnímu trhu s obnovitelnou energií s více než 7 miliony pracovních míst, z toho 4,6 milionu ve fotovoltaice. Je také světovým lídrem v oblasti větrné energie, kde má téměř trojnásobnou kapacitu oproti USA a výrazně přispívá k rozvoji větrných farem. Celosvětově rostou instalace větrných elektráren, což zvýšilo podíl obnovitelné energie na globální produkci elektřiny na 30 %. Rozmach v sektoru obnovitelných zdrojů energií se však stále potýká s regionální nerovnováhou a genderovou nerovností.

Živíme Číňany. Odhaleno, kdo opravdu vyrábí obnovitelné zdroje energie
Foto: Jan Rychetský
Popisek: A taky solární panely

Celosvětový počet pracovních míst v odvětví obnovitelných zdrojů energie dosáhl na konci roku 2023 nového rekordu, kdy v tomto odvětví pracovalo 16,2 milionu lidí, což představuje meziroční nárůst o 18 %. Tento nárůst je způsoben zejména rozvojem výroby ekologických energetických zařízení. Přesto jsou pracovní příležitosti v tomto sektoru nerovnoměrně rozděleny mezi regiony, přičemž většina z nich je soustředěna v několika málo zemích, informuje německý deník Spiegel.

Čína zaujímá dominantní postavení v odvětví, s odhadovanými 7,4 milionu pracovních míst, z toho 4,6 milionu pouze ve fotovoltaice. Evropská unie následuje s 1,8 milionu pracovních míst, zatímco Brazílie má necelých 1,6 milionu. Spojené státy a Indie mají každá necelý milion pracovních míst.

Anketa

Jakou školní známkou zatím hodnotíte prezidenta Petra Pavla?

0%
3%
0%
1%
10%
hlasovalo: 5964 lidí

Fotovoltaika je největší segment s 7,2 milionu pracovních míst globálně, přičemž Čína hraje hlavní roli ve výrobě solárních modulů, kdy z Číny pochází přibližně 90 % těchto modulů prodávaných po celém světě. V roce 2023 čínské solární společnosti vyrobily 499 gigawattů, což překročilo celkovou celosvětovou kapacitu připojenou do sítě.

Celosvětové instalace větrných elektráren také dosáhly v roce 2023 nového maxima, čímž se podíl obnovitelné energie na celkové výrobě elektřiny zvýšil na 30 %. Čína zůstává hlavním motorem této expanze, s 66% podílem na globálním přírůstku kapacity větrné energie. Velké větrné farmy, zejména ve Vnitřním Mongolsku a Sin-ťiangu, patří mezi největší na světě. Čína plánuje do roku 2030 ztrojnásobit počet větrných a solárních elektráren, a to díky rozsáhlým vládním investicím.

Čína je také lídrem v instalované kapacitě větrných turbín s 441 895 megawatty, což je téměř třikrát více než v USA, píše server Visual Capitalist na základě údajů ze zprávy Energetického institutu Statistický přehled světové energetiky 2024.

Dalším významným segmentem obnovitelné energie je výroba kapalných biopaliv, která poskytuje přibližně 2,8 milionu pracovních míst, přičemž většina z nich se nachází v Brazílii a Indonésii. Větrná energetika zaměstnává přibližně 1,5 milionu lidí, s dominancí Číny a Evropy.

Země, které jsou velkými výrobci a exportéry zelené energie, technologií a souvisejících komponent, si zároveň zajišťují nejen ekonomický zisk, ale i geopolitický vliv. V Číně se například rozrůstají velké společnosti jako Trina Solar a Longi Green Energy Technology, které rozšiřují své výrobní kapacity.

Francesco La Camera, generální ředitel Mezinárodní agentury pro obnovitelné zdroje energie (Irena), zdůrazňuje, že sociální a ekonomické výhody přechodu na obnovitelné zdroje energie by neměly být soustředěny jen v několika zemích. K tomu je podle něj zapotřebí větší mezinárodní spolupráce a mobilizace finančních prostředků pro regiony, které z tohoto rozmachu dosud příliš neprofitovaly. Za globálním boomem zaostává konkrétně Afrika, do níž se směřuje jen malá část investic do obnovitelných zdrojů energie, což se odráží i v nízkém počtu pracovních míst v tomto sektoru – pouhých 324 000 pracovních míst.

Dalším problémem je genderová nerovnost v zaměstnávání, kdy ženy tvoří pouze třetinu pracovní síly v sektoru obnovitelných zdrojů energie. Generální ředitel Mezinárodní organizace práce (International Labour Organization, ILO) Gilbert Houngbo proto vyzývá k k cíleným iniciativám v oblasti vzdělávání a odborné přípravy, které by zajistily, že přechod k obnovitelným zdrojům energie bude spravedlivý a udržitelný pro všechny.

 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Kratochvílová

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Zůstanete v politice?

Pane Bartoši, nemyslíte, že jste se rozhodl unáhleně? Proč už nechcete být předsedou? Nebo to nechtějí jiní? Pokud je to tak, tak si neuvědomují, že strana stojí hlavně na vás. A co by mě taky dost zajímalo je, zda budete příští rok kandidovat do sněmovny?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 14 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Po projevu Ivana Trojana padlo ošklivé slovo ze 70. let

10:52 Po projevu Ivana Trojana padlo ošklivé slovo ze 70. let

Poučení z historie. Obrana nezávislé žurnalistiky a zastání se umělců na Slovensku. Chvála „otevřené…