Oproti Filipovi si byl Netolický v odpovědi ohledně toho, kdy bude vláda s důvěrou v termínu 11. července, daleko jistější. „Já pevně věřím, že ano, to, co slyším od pana Filipa, vyznívá jako politický handl a snaha zvyšovat cenu hlasu KSČM,“ řekl s tím, že jednání jsou už daleko a je třeba konečně vnímat programové priority jako to hlavní.
Filip zhodnotil, jak si v celé situaci podle něj vede prezident Miloš Zeman. „Splnil svůj slib, svěřil Babišovi slibovaný mandát k vytvoření vlády a jednali jsme o programových věcech,“ uvedl s tím, že komunisti měli dvě základní podmínky, a sice programový průnik a důvěryhodnost jednotlivých kandidátů. „Někteří kandidáti důvěru v členské základně KSČM nemají. Také jsem říkal, že když krachoval první pokus o vyjednávání, abychom jednali ve třech, ale těch jednání bylo málo, bylo třeba ujasnit jednotlivé kroky, aby vláda vznikla,“ řekl svůj pohled na věc.
Podle Netolického je vše ale mnohem složitější, než Filip uvedl. „Situace je zcela odlišná. Já bych rád, aby se vycházelo z toho, jak je psána naše ústava a jaké jsou její tradice. V ní je jasně řečené, že Zeman má dost možností k vyběru kandidáta na přesedu vlády, kterého jmenuje, ale na jeho návrh pak jmenuje jednotlivé ministry,“ připomněl. „Ve chvíli, kdy tam nejsou stanovené termíny, tak má být konáno bez odkladu, z toho pohledu je nastávající diskuse komplikovaná. Nežijeme v prezidentské ani v poloprezidentské republice,“ zdůraznil.
S tím, že se se jmenováním ministrů nepočkalo až na rozhodnutí KSČM, Filip problém nemá. „Není to nic, co není v nepořádku, jsme rádi, že budeme mít jasno v jednotlivých jménech. Máme kompletní seznam ministrů, můžeme jednotlivé kandidáty na ministry posoudit,“ dodal s tím, že pokud mají dát vládě důvěru, tak v tyto lidi musejí také důvěru mít.
KSČM má totiž výhrady k několika kandidátům, mimo jiné i k Miroslavu Pochemu, kterého chce ČSSD na post ministra zahraničí. Aktuální variantou je, že předseda sociálních demokratů Hamáček bude sedět na dvou židlích najednou a bude řídit Ministerstvo vnitra i zahraničí. „Není to normální situace, protože podle zásad koaliční spolupráce má předseda vlády navrhnout Pocheho, a tak se má stát. Komunisté si našli nějaké zástupné důvody, hlavně že se všichni baví o programu a v určité fázi jim vadí určité osoby a mají pseudodůvody, kterým sám nerozumím,“ řekl s tím, že toto přechodné období by snad nemělo být napořád.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab