Zločin a sebevražda, ne kvůli Trumpovi. Ševčík vstoupil do bince kolem USA

09.04.2025 14:02 | Komentář

Evropa, Čína i celý zbytek světa se obává, s čím přijde americký prezident Donald Trump příště. Vyhrožování vyššími cly se stupňuje a s ním i strach o hospodářskou budoucnost Česka a EU. Jaký vývoj máme očekávat? Rozhořela se obchodní válka, uvedl pro ParlamentníListy.cz ekonom Miroslav Ševčík. Upozorňuje však, že pro Česko představuje mnohem větší a nákladnější problém Green Deal. Unijní plán označil za zločin a ekonomickou sebevraždu. Jeho slova podporují i výpočty ekonoma Lukáše Kovandy.

Zločin a sebevražda, ne kvůli Trumpovi. Ševčík vstoupil do bince kolem USA
Foto: Repro ČT
Popisek: Miroslav Ševčík v Událostech komentářích

Celní válka, kterou rozpoutal americký prezident Donald Trump, se přiostřuje. Číně Trump pohrozil dalšími 50% cly, pokud Peking neustoupí od svého plánu na odvetná cla. Pro Čínu by to znamenalo cla ve výši 104 %. Na konci Bidenova mandátu to bylo v průměru jen 11 %. Čína už avizovala, že ustupovat nehodlá.

Stačil jediný týden a dění ve světě je převráceno vzhůru nohama. Rozsáhlý plán „recipročních“ cel představil Trump ve středu 2. dubna. Vybraná evropská protiopatření na Trumpem uvalená cla v oblasti oceli a hliníku začnou platit už 15. dubna, zbylá část o měsíc později. Světové akciové trhy zažívají propad a nejistotu. Spadla i cena bitcoinu nebo zlata, které začátkem roku lámalo historické rekordy na cenách okolo 3120 dolarů za unci. 

Strach o ekonomickou a geopolitickou stabilitu projevují státy i korporace. Šéf americké banky JP Morgan Jamie Dimon ve zprávě akcionářům vyjádřil obavu, že Trumpovy kroky zvýší inflaci a riziko recese. Globální obchodní válka by podle něj oslabila dlouhodobá americká zahraniční spojenectví. Trump zatím prodražil dovoz z Evropy o 20 procent a všechny automobily, které se do Spojených států dovezou, čeká 25procentní clo.

V Evropské unii má nižší daňovou kvótu než USA jen Irsko, které je považováno za jakýsi daňový ráj sedmadvacítky. V Irsku odvádí evropské daně mnoho velkých technologických firem, jako je Google, Facebook nebo Apple. V posledních letech se ale výhled zhoršil i jim. Irové v roce 2021 zvedli korporátní daň z 12,5 % na 15 %, podle požadavků USA. Spojené státy z takto nastaveného systému profitují, protože skrze tyto technologické firmy vyvážejí do Evropy velké množství služeb. Tento digitální export je v přebytku více než o 100 miliard eur. Firmy generují zisky na celém území EU, ale daně platí jen v zemi, kde to je pro ně nejvýhodnější.

„Je naprosto jasné, že se v současné době začíná odvíjet obchodní válka mezi zeměmi Evropské unie, USA a mezi USA a některými dalšími zeměmi světa,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz ekonom Miroslav Ševčík z Národohospodářské fakulty VŠE v Praze. Zmínil, že mnohé země se snaží narovnat své vztahy s USA v oblasti celní politiky dohodou. „Z dosavadního vývoje jednání vyplývá, že doposud v mnoha obchodních oblastech byla celní a obchodně regulační politika nevyrovnaná, a že naopak USA byly postihovány ze strany třetích zemí vyššími cly, než které stanovovaly USA na země, s kterými obchodovaly. USA mají dlouhodobě nevyrovnanou (deficitní) obchodní bilanci a z toho důvodu se snaží o to, aby tato obchodní bilance byla přece jenom méně nepříznivá,“ vysvětlil Ševčík.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Novotný



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Lež s názvem Green Deal, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseSzabos111 , 09.04.2025 16:55:31
1) Začneme kolik stojí výroba baterie a zjistíme že se musí vykopat cca 220 tun zeminy a získat lithium, kobalt nikl a další strategické suroviny potřebné pro výrobu baterie, toto jsem nikde neviděl kolik to stojí a nikdo se na to také neptá. Auta se vyhazují po ukončení životnosti baterii na skládky, protože baterie jsou dražší jako nová auta. A co recyklace aut, kolik stojí? Kde je ta ochrana životního prostředí? 2) Druhé velké tajemství, o kterých se nemluví, a to solárních panelech které jsou plné toxickými chemikáliemi jako Galium, Diselenid, Telurid, kdy je největším problémem cena jejich recyklace, která je hodně náročná a drahá, takže většina skončí na skládkách a ohrožuje životní prostředí při jejich rozpadu. 3) Větrné elektrárny po výstavbě mají cca 1. 600 tun a po ukončení životnosti cca po 20 letech jsou lopatky nefunkční a většina končí na skládkách pro drahotu jejích recyklace. Proč se nevyžaduji veškeré výpočty, aby se zjistila skutečnost výhodnosti toho velkého Green Dealu? Protože mamon je vítězem nové doby a příroda nebo lidský život se dostal mimo zájem vládců a vítězí lež která se ukazuje jako pravda pravdoucí jak v TV, Rádio, tisk nebo internet.

|  13 |  0

Další články z rubriky

„Poláci armádu budovat nepotřebují, už prohráli.“ Mrazivá predikce OSN budí ohlas

7:24 „Poláci armádu budovat nepotřebují, už prohráli.“ Mrazivá predikce OSN budí ohlas

Česko nečelí setrvalému poklesu porodnosti jako jediné. I dalším zemím Evropy hrozí, že v příštích d…