„Do značné míry ano, nedá se to paušalizovat na všechny Čechy, ale stále se u nás dělá hu hu hu na černé fotbalisty. Půlka národa se mohla zbláznit, když Lidl umístil do reklamy na oblečení černocha, nebo když se předseda vládní politické strany rozčiluje, že byl odstraněn prasečák na místě romského koncentračního tábora,“ uvedl Honzejk k úvodní otázce, zda je v naší zemí systémový rasismus.
Tento problém podle něj „prorůstá celou společností“: „Je evidentní, že romské děti byly rutinně umisťovány do speciálních škol. Každý tuší, jak nesrovnatelné problémy mají Romové, když si chtějí pronajmout byt. Když vidí, že to nejsou bílí Češi, nikdo se s nimi nebaví,“ zmiňuje dále komentátor.
Ředitel Občanského institutu Roman Joch mu však oponoval. „Ne, myslím si, že systémový rasismus v České republice není,“ kontroval s tím, že zákony České republiky rozhodně nejsou rasistické a nikoho nediskriminují.
Vzápětí dodává, že samozřejmě existují konkrétní rasisté, ale vinit celý národ z rasismu nelze. „Je to připisování kolektivní viny či hříchu, a to je naprosto nefér,“ myslí si.
Je však zřejmé, že určitá skupina obyvatel se potýká s problémy právě z toho důvodu, že je jiná. To je podle Honzejka motivováno spíš pohodlností. „Když máme nějaký problém řešit, tak ho spíš odsuneme a řekneme, ať si to vyřeší sami,“ zmínil.
V kontextu s tím poukázal například na ombudsmana Stanislava Křečka, jenž Romům radí, ať si problémy vyřeší sami. „To je teda ochránce práv! Tato osoba, která má mimo jiné chránit práva menšin, je krásnou ukázkou toho, že je něco špatně v celém českém systému,“ pravil Honzejk.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab