Demonstrace proti Zdeňku Ondráčkovi by měla začít ve spodní části Václavského náměstí v Praze v 17 hodin podepisováním petice, vlastní protest by pak měl začít úderem 19. hodiny. To, že se akce zúčastní, potvrdilo k dnešnímu ránu 13 tisíc lidí.
Demonstraci svolává občanská iniciativa pro jasné vyjádření nesouhlasu se zvolením poslance za KSČM Zdeňka Ondráčka do čela stálé komise Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). „Člověk, který jako příslušník bezpečnostních sborů SNB bil demonstranty při Palachově týdnu v roce 1989 (a ničeho nelituje), by neměl zastávat tak odpovědnou a symbolicky významnou funkci předsedy parlamentního orgánu, kontrolujícího práci bezpečnostních složek. Jeho zvolení je odstrašujícím pokračováním trendu poslední doby, kdy jsou extremistické názory legitimizovány jako nová společenská norma; trendu, kterému je podle nás na čase se postavit, než bude pozdě,“ píše občanská iniciativa, jež chce dnes úderem 19. hodiny symbolicky pozvednout petiční arch srolovaný do symbolického bílého (ne)obušku.
„Chceme tak ukázat posun, jakého česká společnost dosáhla: že 29 let po listopadu 1989 žijeme – a hlavně chceme nadále žít – v politickém systému, který nelegitimizuje usměrňování společnosti obušky a represí, ale naopak lidem umožňuje podepsat se pod své demokratické přesvědčení a ovlivňovat veřejné dění bez použití násilí, silou svého názoru,“ píší organizátoři. Protestní akce se chystají i v jiných městech Česka.
„Ti, kteří dnes chtějí opakovat únorové praktiky z roku 1948 či listopadové z roku 1989, nechápou, že jsou mimo mísu. Změny u nás jsou nutné, ale nemůže je dělat ten, kdo symbolizuje ideovou vyprázdněnost, kdo reprezentuje selhání polistopadového vývoje, kdo nikdy nepochopil, o co jde, kdo (řečeno stejnými slovy, jaká se používala na adresu vedení KSČ před listopadem 1989) ‚nic nepochopil a z ničeho se nepoučil‘. Ti, kteří kritizují Únor 1948 a současně by rádi sami použili únorové praktiky, se ocitli mimo vývoj vyzrávání a dozrávání společenského vědomí a sebevědomí. Většinové veřejné mínění začíná chápat, o co jde, a nespokojí se s cinknutou hrou,“ konstatuje na svém webu vysokoškolský učitel Radim Valenčík, jenž se mimo jiné i ptá, zda nedojde k porodu dalšího Majdanu.
- Původní text ZDE.
Svůj názor pak na facebookovém profilu sdílel také aktivní příznivec Miloše Zemana a ČSSD Robert Vinogradov, jenž podle svých slov o celé kauze hodně přemýšlel. "Je smutným paradoxem, že dnešním 'demokratickými' diktátory jsem dotlačen pana Ondráčka hájit," poznamenal Vinogradov.
A nechybí ani názor komentátora Martina Schmarcze. „Zdá se že v pondělí přijde protestovat dost občanů. Tak hlavně, aby se do toho nenamotali politici a celé to nezdiskreditovali,“ podotkl Schmarz.
Prostřednictvím komentáře na facebookové síti si do Ondráčka rýpl také marketingový expert Jakub Horák.
Ve svém dalším komentáři pak byl Horák ještě ostřejší. Horák tak reagoval na článek na serveru Novinky.cz, kdy šéf KSČM Vojtěch Filip uvedl, že na zásahu policistů proti demonstrantům v roce 1989 nebylo nic špatného. „Vůbec nejde jen o Ondráčka nebo o agenta Bureše – ti zmrdi se nám smějí do tváře a chtějí prostě přepsat celou historii,“ podotkl Horák.
„ ‚Ještě že se toho nedožil Václav Havel...‘ napsal teď na profilu jeden kamarád. Já jsem se tak cynicky ušklíbl, to víš že jo, Havel, nicméně pak jsem ten cynismus odložil a pomyslel si: je to bohužel přesně tak, to všechno co se dělo doposud byl politický boj, ale jmenovat chlapa, který mlátil demonstranty a za to se ani nestydí, šéfem komise na kontrolu policistů – to je výsměch celému listopadu 89, celé revoluci kterou jsme tenkrát s čistým srdcem dělali,“ poznamenal následně ještě Horák ve svém statusu.
„Kdybych bych poslancem v parlamentu, tak bych už nikdy nepozdravil žádného z těch poslanců, který pro Ondráčka hlasoval. A těch několik lidí v ANO, které jsem považoval snad za slušné, jako je Stropnický, nebo inteligentní, jako je Pelikán, tak ti by měli chodit kanálama za to, jak odkaz listopadu tímhle zradili, protože to byla politická dohoda jejich hnutí a ne že s tím nemají nic společného,“ konstatuje dále Horák.
„Už mám teď dítě a představa, jak mu vysvětluju, že nás sice tehdy na demonstracích mlátili, ale že jsme to vyhráli, a proč teď někteří z nich řídí stát, je hrozná. Vím, že moje myšlenka v tuhle chvíli nic nezmění, ale jsem si jistý, že voda se bude pomalu vařit dál a dál a jednou hrnec přeteče. Na prezidentské volbě se ukázalo, že tu jsou miliony lidí, kteří by tohle hnisající svinstvo rádi změnili, a náš čas přijde,“ zakončil marketingový expert svůj příspěvek.
Poslance Zdeňka Ondráčka do čela komise pro kontrolu GIBS poslali i někteří poslanci hnutí ANO, což ve straně vyvolalo půtky, kdy například ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) hovořil i o možném odchodu. K celé věci se nyní vyjádřili také expředseda TOP 09 Miroslav Kalousek a expremiér za ČSSD Bohuslav Sobotka.
Ke zvolení mu stačilo 78 hlasů. Do čela komise Ondráčkovi pomohli ti poslanci, kteří při hlasování chyběli. A bylo jich hodně, jak dokazuje hlasování, které bezprostředně předcházelo volbě Ondráčka. Oficiálně z něj bylo omluveno 40 poslanců, dalších 24 bylo ve Sněmovně, ale nehlasovalo.
Volba předsedy komise pro kontrolu GIBS byla tajná. Ondráček v druhém kole tajné volby získal hlasy 79 poslanců, pouze o jeden více, než potřeboval. Nadpoloviční většina z hlasujících byla stanovena na 78 poslanců, to znamená, že více než 40 poslanců vůbec nehlasovalo. Jen z Demokratického bloku stoprocentně nehlasovalo 7 omluvených poslanců. Na jména omluvených poslanců, kteří vůbec nedorazili do Sněmovny, se můžete podívat ve sjetině.
Z řad ČSSD například nehlasovali šéf strany Jan Hamáček, exministr zahraničí Lubomír Zaorálek či exministryně školství Kateřina Valachová. Z TOP 09 chyběli tři poslanci, například i čestný předseda strany Karel Schwarzenberg. Ze STANu chyběl jen Petr Pávek, od lidovců například Jan Bartošek. Chyběli i pirátští poslanci a poslanci za ODS. Celkem jich bylo rovných 20.
Lubomíru Zaorálkovi absence nezabránila v tom, aby následně Ondráčkovo zvolení komentoval na sociální síti jako jasný důkaz, kdo k sobě tíhne. Jeho absence pak získala nový rozměr ve vzkazu: Nemá cenu jim dělat křena.
Omluvenky z pátečního jednání. Zdroj: Stenozáznam Poslanecké sněmovny
Z hnutí ANO, z SPD a z KSČM chybělo dohromady 19 poslanců, mimo jiné i sám premiér Andrej Babiš (ANO). Ke koalici těchto stran se pak ve svých komentářích vyjádřili poslanec Miroslav Kalousek (TOP 09) a expremiér za ČSSD Bohuslav Sobotka.
„Koalice ANO, KSČM a SPD funguje a všechny tři strany si navzájem vyhoví vždy, když bude potřeba. Stále si někdo myslí, že by tomu měla demokratická strana poskytnout fíkový list demokratické vlády?“ poznamenal Kalousek.
„Spřízněni ideově i mocensky. Babišovo hnutí ANO prosadilo spolu s Okamurovou SPD Zdeňka Ondráčka z KSČM do čela komise pro kontrolu GIBS. Tohle je skutečná vládní koalice na příští čtyři roky, bez ohledu na to, kdo z demokratů zajistí důvěru Babišově vládě,“ dodal Sobotka.
Svérázně se s absencí vlastních poslanců na zásadním hlasování vypořádal Ondřej Jakob ze sekretariátu TOP 09. Ten pochválil občany, kteří dorazili k Poslanecké sněmovně proti Ondráčkovi demonstrovat.
K absenci poslanců se pak ironicky vyjádřil i publicista Luděk Staněk. „Hele, z tý zítřejší demonstrace proti Ondráčkovi se poslanci TOP 09 a Pirátů také omluví?“ rýpl si Staněk do jejich absence v Poslanecké sněmovně.
Nechybí ani narážka na absenci Pirátů. „My jsme proti Ondráčkovi, ale třetina z nás se na to vysr..a!“ koluje po sociální síti další obrázek.
„Nesouhlasím s názorem, že nepřítomnost poslanců (při hlasování o vedení komise pro kontrolu GIBS) nehrála roli, protože koalice ANO, KSČM a SPD má převahu. To by znamenalo, že mezi poslanci je jakási dohoda o párování (už tady něco podobného bylo) a ta by v tomto případě byla mimořádně nemravná! Demokratičtí poslanci mají udělat VŠE pro to, aby lumpárny neprocházely a to i když nebudou mít naději na úspěch. Jsem daňový poplatník a když někoho deleguji do parlamentu, chci, aby za mé peníze aspoň chodil do práce!“ zkonstatoval protizemanovec a hudebník Quido Czerny.
A co napsal šéfredaktor MF Dnes Jaroslav Plesl? Ten sdílel příspěvek expředsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga s komentářem, že ten je úplně mimo.
Proti Ondráčkovi je i Babiš
„Jsem proti tomu, aby byl právě tento člověk předsedou komise. Tečka,“ zahájil svůj text na Facebooku Andrej Babiš, který si zároveň oddechl, že v komisi pro kontrolu GIBS sedí zástupci téměř všech parlamentních stran a Zdeněk Ondráček tam naštěstí nebude sedět sám a rozhoduje se ve většině. „Dohodou všech stran, bohužel, Sněmovně připadla pozice předsedy na KSČM. Ti nominovali Zdeňka Ondráčka. Byli jsme proti. Třikrát nebyl zvolen, žádali jsme je, ať nominují jiného kandidáta, nevyhověli nám,“ připomněl své zadostiučinění.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef
Výměna manželek
Myslíte, že je problém v pořadu? A co třeba sociální sítě, kam rodiče často dávají fotky svých dětí bez jejich souhlasu? Nebo třeba videa, která s nimi točí a dávají na internet? To nemyslíte, že je třeba řešit spíš, než jeden pořad?
Další články z rubriky
4:44 „Zase se mi dělá šoufl.“ Ivan Vyskočil k velkým otočkám. Ale také k Fialovi
NEDĚLNÍ RÁNO S IVANEM VYSKOČILEM „Ten nám, jednoduchým trumperům, to zase vysvětlil. Jak se máme čím…
- 20:35 „Rusko skončilo, kolabuje, Putin je mrtvý.“ Takhle mluvili experti, které politici berou vážně
- 22:50 Když vyhrajeme, obnovíme Nord Stream. Hlavní tvář AfD prolomila tabu
- 15:05 „Jako v Rumunsku.“ Bývalý eurokomisař si pustil pusu na špacír. A je zle
- 10:05 Trump nebrání české zájmy. To je normální. „Jenom ti naši hájí cizí zájmy,“ ozval se Tlustý
- 21:08 „Nekupujte to.“ Potraviny. Srovnání cen s Německem, které rozpálí Čechy. Padla výzva