Zoologické zahrady bez peněz. Nejčernější scénář se ale zatím nekoná. Stát poslal peníze. Budou stačit?

25.03.2021 21:17 | Zprávy

REPORTÁŽ Zoologické zahrady jsou nyní ve velmi tíživé situaci a omezily na únosnou míru řadu svých výdajů. V některých zoo dokonce už byly zpracované plány, ve kterých se počítá i s utrácením zvířat. To by byl ale ten nejčernější scénář, kterému se chtějí všechna tato zařízení raději vyhnout. Stát nyní uvolnil pro všechny zoologické zahrady 80 milionů korun. Otázkou ovšem zůstává, zda to bude stačit, když většina zoo eviduje mnohamilionové ztráty na vstupném.

Zoologické zahrady bez peněz. Nejčernější scénář se ale zatím nekoná. Stát poslal peníze. Budou stačit?
Foto: archiv ostravská zoo
Popisek: Zvířatům v době koronaviru lidské návštěvy určitě nechybí. V ostravské zoo se například narodilo i vzácné mládě Pandy červené

Za covidové krize finančně „trpí“ prakticky všechna volnočasová odvětví, která jsou závislá na návštěvnících, a tedy na příjmech ze vstupného. To samozřejmě platí i u zoologických zahrad v naší republice. Navíc zde ale hrozí i jeden zásadní etický problém. Pokud totiž tato zařízení nepodpoří více finančně stát, budou se muset zoo začít zbavovat svých zvířat. A to by určitě nebyla příjemná ani jednoduchá záležitost. Covid je totiž celosvětovou pandemií, která způsobuje všude podobné potíže, a tak kromě těch nejvzácnějších zvířat by zřejmě ostatní světové zooparky jen těžko přijímaly z Čech jiná, poměrně běžná zvířata, jako jsou například medvědi, opice či vlci. Co by se s nimi pak dále dělo? Musela by se utratit? I když tyto krajní případy si jen málokdo umí představit, s podobnými úvahami se už nedávno začali zabývat například v Safari Parku ve Dvoře Králové.

V ostravské zoo zatím tyto nejkrajnější kroky neplánují, přestože je situace opravdu velmi vážná a ztráty každým dnem narůstají. Za současného stavu, kdy už i stát konečně podal pomocnou ruku, jsou zde tyto „černé“ scénáře naprosto bezpředmětné. V Ostravě se nyní snaží především šetřit, jak se dá, a namísto drastických opatření hledají další možnosti úspor. „Denní náklady na provoz aktuálně činí asi 240 tisíc korun. I tak je to obrovské číslo, ale oproti ještě ‚normálnímu‘ roku 2019 je to snížení o téměř 150 tisíc korun denně. Ani s tím případným rozprodáním či darováním některých zvířat by to nebylo zrovna lehké, jsou uzavřené hranice a existuje řada omezujících opatření a také transfery zvířat do zahraničí zrovna nepatří k laciným záležitostem,“ uvedla Šárka Nováková, tisková mluvčí ostravské zoo.

Nemůžeme jen tak zavřít krám, zvířata musejí mít stálou péči…

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

COVID

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Jan Štěpán



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nekupujte to.“ Potraviny. Srovnání cen s Německem, které rozpálí Čechy. Padla výzva

21:08 „Nekupujte to.“ Potraviny. Srovnání cen s Německem, které rozpálí Čechy. Padla výzva

Vysoké ceny vajec a másla v Česku stále příliš neklesají a po začátku nového roku lze bez slevových …