„Nemáme více než dva měsíce, abychom to dostali pod kontrolu,“ řekl Tusk podle ČTK. Dodal také, že Evropská unie jako politický projekt selže, pokud nedokáže chránit své vnější hranice.
Rozhodnutí nepřijmout část uprchlíků, k němuž se státy Evropské unie zavázaly, „není prostě možné“. Na tiskové konferenci to řekl předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. „Trochu už mě unavuje neustálá kritika (na adresu) komise a EU za to, že se údajně neudělalo dost. Komise udělala všechno, co ve velmi složitých podmínkách šlo,“ zastal se svého úřadu podle ČT24 Juncker.
Bez svobody cestovat podle něj nedávají smysl ani společná evropská měna a vnitřní unijní trh. „Pokud se někdo rozhodne zlikvidovat Schengen, pak jednotný trh končí také,“ řekl šéf komise.
Je čas na referendum o vystoupení z EU
ParlamentníListy.cz se dotázaly českých politiků, co si myslí o prohlášení Tuska a Junckera. Většina politiků souhlasí s Tuskem a většina kritizuje Junckera za impotenci EU problém řešit.
Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, první místopředseda ČSSD a ministr vnitra Milan Chovanec ani místopředseda ČSSD a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek mající problematiku v kompetenci na dotaz neodpověděli.
„Pan Tusk má pravdu. V dubnu budeme v uvozovkách slavit první výročí toho nesmyslu pana Junckera, kdy vymyslel kvóty na přerozdělování uprchlíků. Takže s panem Tuskem určitě souhlasím, a pokud se to nevyřeší do konce března, bude to katastrofa,“ řekl ParlamentnímListům.cz první vicepremiér, ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš.
„Pan Juncker podle mě totálně selhal. Že ho to unavuje, to se mu nedivím. Já souhlasím, že bez Schengenu nemají smysl euro ani společný trh, ale v tom případě měl pan Juncker ubránit vnější hranici Schengenu a měl udělat stejně hlídanou hranici Schengenu, jako mají Poláci, Slováci a Maďaři. Tu hranici je třeba uzavřít stejným způsobem, jako to mají Poláci, Slováci a Maďaři. Mluvit jenom o zvýšení ochrany hranic a snížení počtu uprchlíků je nesmysl. Máme mluvit o zastavení přílivu uprchlíků a o tom, že všude má být funkční schengenská hranice jako v těch státech, které jsem jmenoval. Od začátku minulého roku se neudělalo nic. Hotspoty nefungují, pašeráky nikdo nehoní, takže v EU totálně selhali a teď dávají Turecku prachy a říkají mu, aby to vyřešilo za ně. Tak dobře, ale aby to fungovalo. Je třeba jednat okamžitě. Je to krize, je to jako povodeň,“ dodal Andrej Babiš.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík