Zrovna tenhle Rus... Generál Šándor třeskl informací ke ,,kauze ricin"

27.05.2020 11:23 | Zprávy

Jako ze špatného špionážního románu, popsal generál v záloze Andor Šándor nápad, že by ruský diplomat měl otrávit ricinem tři komunální politiky. Celá věc mu nesedí. V interview na XTV odhalil, že údajný travič je v Česku už sedm let. A zdůraznil, že pod diplomatickým krytím Rusové nezabíjeli ani své přeběhlíky. „Ruská diplomacie staví tradičně na nějakých postojích a nechce se nechat vtáhnout do her tajných služeb. Byť tajné služby působí přes pracovníky zahraniční služby,“ argumentoval.

Zrovna tenhle Rus... Generál Šándor třeskl informací ke ,,kauze ricin"
Foto: Repro XTV
Popisek: Bezpečnostní expert, generál v záloze Andor Šándor

Hned v úvodu se řešila kauza s ricinem a Šándor řekl, že rozhodně není běžné, aby jeden stát poslal někoho zabít „tři politiky nepříliš velkého politického významu“. Doplnil, že Andrej Končakov, jehož jméno se ve spojitosti s ricinem objevilo, je na  českém území už sedm let. „Ten člověk slouží na ruské ambasádě od roku 2013. Nejdřív byl v normálním statutu, pak dostal diplomatický statut,“ uvedl.

„Pan Končakov zrovna se setkává s lidmi, kteří musejí být v hledáčku našich tajných služeb. Nechci jmenovat, abych na někoho nezapomněl, ale jsou to lidé otevřeně prokremelští, proputinovštví, lidé, kteří jsou ochotni nastavit své tělo před sejmutím či odnesením sochy maršála Koněva. Jaksi abyste byla předpokládaným vykonavatelem kremelské mzdy a zároveň se stýkala s takovými lidmi, tak mi ta kombinace příliš nesedí, člověk, který by něco takového měl udělat, zcela nepochybně svou činnost na našem území nebude vyvíjet tak, aby zbytečně vešel do hledáčku tajných služeb a policie. Nehledě na to, že celá ruská ambasáda je v hledáčku tajných služeb,“ pochyboval o mediální verzi ricinové aféry generál.

Dodal, že důvody pro to, aby ruská ambasáda v hledáčku byla, tu jsou. Jednak proto, že diplomatů je hodně, na což Rusové reagují, že si má Česko rozšířit svou ambasádu v Moskvě a také protože velké množství „diplomatů“ jsou buď členové civilní, nebo vojenské rozvědky, pár z nich prý může pocházet i z civilní kontrarozvědky. Odhadem až 40 nebo 50 % z celkového osazení ambasády jsou prý „špioni“. „Oni jsou tu někteří deklarovaní, že tu jsou za SVR nebo za GRU, všichni na vojenském oddělení jsou příslušníci GRU, ale pak je tu řada pod tzv. legalizačním krytím a čím lépe vykonává tu legalizační funkci, tak tím méně dává příležitost k tomu, aby bylo odhadnuto, že by mohl patřit k nějaké z těch tajných služeb, o kterých jsem mluvil, ale těžko se to řekne stoprocentně,“ vysvětlil expert.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

Ing. Josef Bernard byl položen dotaz

Vaše ,,pomoc" živnostníkům

Jak nám má pomoci odložení plateb na pojištění, když zálohy stejně tak či tak budu muset uhradit? Paradoxně když se mi nebude v podnikání dařit, tak kde pak vzít peníze na zaplacení záloh, které jste dost zvýšili? Nemyslíte, že by bylo prospěšnější, kdybyste je nezvyšovali? Tvrdíte, že je to kvůli d...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Češi „vybrabčili“ vánoční čokoládu. Německé pohraničí zírá

4:44 Češi „vybrabčili“ vánoční čokoládu. Německé pohraničí zírá

Za poloprázdné regály v příhraničních oblastech Bavorska s Českem mohou doslova nájezdy na německé s…