Hostem Barbory Tachecí v Českém rozhlase Plus byl biochemik docent Jan Konvalinka. Moderátorka se tázala hosta, že ta poslední čísla, kdy ve středu nárůst prokázaných případů překonal pětitisícovou hranici, vypadají hrozně, ale zda se mají zavádět nová opatření, když neznáme dosud efekt těch z pondělí?
„To číslo je ještě děsivější, než vypadá,“ pronesl Konvalinka. Čísla prý neodpovídají realitě, jelikož nestačíme trasovat a testovat. „Máme kolem 20 tisíc testů maximálně a máme záchyt 20-25 %. To znamená, že až 25 % lidí, kteří přicházejí na testy, jsou pozitivní. Čili nám nutně utíká několikanásobek těch, které nestíháme otrasovat a nestačíme otestovat,“ upozornil. A dodal, že poměr v Německu či v jiných zemích, kde se zvládá epidemie, je kolem tří nebo čtyř procent. Odhadem by se v České republice mohly nakazit koronavirem statisíce lidí. Jedná se však o osobní odhad docenta Konvalinky.
„My jsme teď evropští, možná světoví premianti v rychlosti nárůstu, a co je důležitější než nárůst infekce, je počet hospitalizovaných případů, a ještě spíše počet lidí na JIPkách, kteří potřebují intenzivní lékařskou péči, dodávání kyslíku a tu náročnou mimotělní oxygenaci krve. Tato čísla taky stoupají, je to taky exponenciála, naštěstí to vypadá lépe, ale víte, exponenciála je potvora. Ona letí nahoru, a pan Prymula a další odborníci z Ministerstva zdravotnictví tomu dobře rozumějí a takové ty řeči, které jsme slyšeli ještě před týdnem nebo před čtrnácti dny, že situace je dobrá, protože máme oddělení v nemocnici, je plno prázdných lůžek, opravdu připomínají člověka, který padá z pátého patra a v tom druhém si říká, že to je ještě dobrý a pěkně fouká větřík,“ myslí si.
„Nechci panikařit, nechci tvrdit, že tu bude 50 tisíc mrtvých. V každém případě, a zase, pan profesor Prymula to řekl velmi přesně, že to, o co teď jde, je oploštění křivky a zabránění přesycení zdravotnického systému, protože potom by opravdu umírali lidé,“ pokračoval. V současné době údajně sklízíme plody toho, že se nestíhalo na přelomu srpna a září trasovat a testovat.
Právě trasování a testování patří k nejlevnějším způsobům boje. „Problém je v tom, že když už máte desetitisíce nakažených, tak už se to nedá zvládnout, to už je příliš mnoho. Právě proto teď musíme dupnout na tu brzdu, omezit ten počet viru v populaci, abychom se mohli zase vrátit k těm levným a nepříliš obtěžujícím způsobům kontroly epidemie,“ dodal. Tak to prý dělá Německo a velká část úspěšných zemí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: tle