V Lidových novinách věnují pozornost probublávajícímu sváru v Ústavu pro studium totalitních režimů, který se věnuje studiu a dokumentaci nacistických a komunistických zločinů. Zločinů dvou zrůdných totalit.
Ale vedle toho dochází mezi vědci i k osobním sporům. Sporům o budoucího ředitele Ladislava Kudrnu, který má do funkce nastoupit 1. května. Po Zdeňku Hazdrovi. Vědecká rada ÚSTR tvrdí, že je to usvědčený plagiátor
Deník však připomíná, že nového ředitele Ústavu vybírala sedmičlenná rada ÚSTR volená Senátem. Někteří její členové prý o možných problémech s plagiátorstvím Kudrny věděli a přece ho zvolili. Celou kauzu totiž považovali za účelovou. Vidí za tím rivalitu odcházejícího ředitele Hazdry a nastupujícího ředitele Kudrny.
„Ze strany vedení současného ředitele šlo o útok na hlasitého kritika a nepohodlného zaměstnance,“ řekl LN člen Rady ÚSTR a bývalý místopředseda Senátu Jiří Liška. Pro Kudrnovo jmenování hlasoval i známý vojenský historik Eduard Stehlík.
Proti Kudrnovu jmenování hlasoval např. exministr vnitra František Bublan. „O žádné umlčení kritika nešlo. Pana Kudrnu neodsuzuji, ale musíme si přiznat, že některé pasáže zkrátka kompletně převzal,“ řekl LN Bublan.
Kudrna je autorem knihy, u které mu jeho kritici vyčítají, že nedostatečně citoval zdroje, s nimiž pracoval. A navíc pracoval i s klasickými učebnicemi, což nepovažují za dostatečně odborné zpracování tématu.
Vědecká rada oznámila, že ke Kudrnovu případu vydá ostré stanovisko a s odchodem ředitele Zdeňka Hazdry kompletně odejdou i členové této rady.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.