Adam Černý: Na eurovolby se nejvíce těší populisté

26.04.2014 18:20 | Zprávy

Měsíc před volbami do Evropského parlamentu se zdá, že nejvíce důvodů těšit se na jejich výsledky má populistická pravice i levice, a to nejen s ohledem na příznivé skóre v průzkumech veřejného mínění.

Adam Černý: Na eurovolby se nejvíce těší populisté
Foto: Radim Panenka
Popisek: Evropský parlament ve Štrasburku

Například v Německu ústavní soudci svým rozhodnutím zrušit povinnou tříprocentní hranici dali naději třeba neonacistické Národní straně Německa, že i její zástupce letos zasedne ve Štrasburku.   

Euroskeptická Alternativa pro Německo, která se loni jen těsně nedostala do Bundestagu, si dělá zuby dokonce na dvouciferné skóre a podobně by mohly dopadnout i euroskeptické a navíc silně populistické formace, jako je francouzská Národní fronta nebo nizozemská Strana svobody.  

Klasické strany pravice i levice se samy oslabují neschopností najít účinný protilék na nástup extremistů. Přitom pro strany hájící to, čemu se poněkud neurčitě říká evropské hodnoty, by nemělo být nic snadnějšího než poukázat na nejviditelnější slabinu populistů zprava i zleva, protože jedny i druhé spojuje až fascinace ruským prezidentem Vladimirem Putinem, který nyní v zahraniční i domácí politice popírá elementární pravidla demokracie, tedy základní hodnoty, na níž je založeno propojování evropských států.  

Pochopení pro takříkajíc "oprávněné historické nároky" prosazované násilným záborem a i pro ilegální vojenskou infiltraci na východ Ukrajiny je patrné ve Spolkové republice jak u Alternativy pro Německo, tak u postkomunistické Die Linke.   

Jenže extremisty z obou stran politického spektra by tradiční politické strany mohly kritizovat za jejich obdiv vůči Moskvě jen za podmínky, že by samy byly schopny vůči dnešním postupům Kremlu, a to především na Ukrajině, zaujmout jednoznačný a účinný postoj. A právě to klíčovým evropským hráčům schází.  

Takový stav jen podporuje vyhlídku, že ti občané, kteří se na konci května budou obtěžovat k volebním urnám, pochopí danou příležitost jako možnost, jak potrestat etablované strany s postranní myšlenkou, že příliš neriskují, když podpoří strany, které by jinak nevolili. Tady se však skrývá největší riziko a omyl, protože extremisté či mírněji řečeno populisté si získané hlasy vyloží ne jako trest konkurence, ale jako potvrzení správnosti vlastní politiky

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Budoucnost

Vážený pane Bartoši, dokázal jste nevídané a podle mě jste jeden z nejlepších politiků u nás. Zajímalo by mě, co máte v plánu dál? Funkci předsedy jste složil. Zůstanete ale i nadále v politice? A neuvažoval jste o kandidatuře na prezidenta?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jaroslav Pešta: Farma lobby vydělává na chronicky nemocných, míní Robert Kennedy Jr.

14:50 Jaroslav Pešta: Farma lobby vydělává na chronicky nemocných, míní Robert Kennedy Jr.

„Lidé si musí uvědomit, že čtyři společnosti, které vyrábějí všech 72 vakcín (pro očkování děti v US…