- Státní správa v rozkladu. K čemu to má vést?
- Aby se lépe kradlo? To určitě ne!
- Vždyť protikorupční program je priorita této vlády…
- Státní zakázky - korupce v přímém přenosu?
- Nesmyslné dotace obohacují jedince a okrádají obyčejné lidi!
- Nevymahatelnost práva a spravedlnosti pomáhá udržet systém!
Dlouhodobě pociťujeme podivné kroky našich vedoucích představitelů státu. Vnímavý občan je z toho zmatený a lhostejný občan nechce raději nic vidět, nic slyšet a snaží sebe uchránit tím, že tomu nerozumí a že je mu to jedno. Je to rozhodnutí každého z nás, jak dalece se chceme, či nechceme zabývat veřejnými věcmi. Každopádně nikdo z nás by neměl být lhostejný k tomu, co se děje a nikdo z nás by neměl přihlížet rozkladu státní správy. Je jen několik možností, proč se tak děje.
Politici odpovědni za stav státní správy, justici nevyjímaje, buďto:
a) Nevědí, co činí. A pak „bůh s námi“
b) Vědí, co činí. A pak „pomáhej nám bůh“
Ad a) Nevědí, co činí. A pak „bůh s námi“
- systematicky probíhá negativní zásah do státní správy. Když neschopný úředník, nebo politik něco nezvládá, tak se vytvoří nový úřad s celým aparátem. Například Úřad pro kontrolu financování politických stran, nebo jak se všechny ty absurdní nové úřady, či agentury jmenují. Nárůst zaměstnanců v této sféře o více než 50 tisíc pracovních míst. To již nehovoříme o „uměle vymyšlených“ místech různých poradců pro vysloužilé politiky. Na tyto náklady rozbujelé administrativy musí někdo vydělat. Kdo asi? Obyčejný daňový poplatník
- na jedné straně rostou neužitečné nové úřady a na straně druhé, se dozvídáme, že se sloučí Ministerstvo průmyslu a obchodu a Ministerstvo dopravy, že se klidně může sloučit ministerstvo pro Místní rozvoj, Ministerstvo práce a sociálních věcí atd. Prý se ušetří. Nebo se potřebují zbavit obyčejných zaměstnanců, aby o něco později mohli nabrat „kámoše“?
- protikorupční program vlády se stal pouhou vějičkou pro důvěřivé občany, kteří chodí, nebo chodili doposud k volbám
- denně jsme informováni o podivných státních zakázkách (400 mil. Kč dálniční známky, 1,5 mld. radary Vera, 2,5 mld. Kč informační systém sociálních dávek, 3 mil. Kč oprava Karlova mostu, mýtné brány atd.) a ještě podivnějších dotacích v miliardách korun, ze kterých číší korupce, jako sláma z bot.
- Miliarda sem, miliarda tam. Miliardami, milióny se jen hází. Ale do čích kapes? Škoda, že se nehází přímo do kapes potřebným – mladým rodinám s dětmi, občanům pečujícím o své nemocné příbuzné, či péči o seniory
- Organizovaný chaos na úřadech je v takovém rozsahu, že si musíme klást otázku: K čemu to má vést? Aby se lépe kradlo?
- To určitě ne! Vždyť protikorupční program je priorita této vlády.
Ad b) Vědí, co činí. A pak „pomáhej nám bůh“
- Předpokládejme, že odpovědní politici vědí, co svými kroky činí. Pak je jediné vysvětlení. Jsou smíření s tím, že předají řízení státu do Bruselu, protože to sami neumí.
- Nicméně, nikdo nikdy nesejme žádné vládě zodpovědnost za řízení státu. Výmluvy na Brusel nejsou nic jiného, než neschopnost vládnout a výraz slabostí politiků. Je to jejich zodpovědnost k národu, je to jejich osobní, nikoliv kolektivní selhání.
- Při rychlosti rozkladu státní správy, je zřejmé, že nejsou schopni řídit stát tak, aby nevznikla anarchie, aby nevznikl chaos ohrožující celé seskupení zemí, kam nyní patříme.
- Nevymahatelnost práva a spravedlnosti je průvodní jev rozpadu státu.
- Probíhající pokus o převzetí moci ve státě nevolenými strukturami a vytvoření „nějakého“ čtvrtého pilíře moci ze strany státních zástupců, nasvědčuje tomu, že se jedná o pokus vzniku prokurátorského státu.
Ing. Alena Vitásková
předsedkyně IAV
Hlučín, 26. 1. 2020
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV