Anna Černá: Kryatlon

21.02.2015 14:34 | Zprávy

Jestliže patříte mezi milovníky plavání a běhu (ať klasického, nebo na lyžích), pak vám nejspíš neuniklo, že se v pražské Velké Chuchli na začátku února konal historicky první závod v kryatlonu, jehož pořadatelem byla International Kryathlon Association.

Anna Černá: Kryatlon
Foto: Hans Štembera
Popisek: Knihovna, ilustrační foto

Podrobnosti i fotodokumentací a vysvětlením etymologie názvu najdete na stránkách http://www.kryathlon.com/o-zavodu.html. Jako doplněk vás zvu na krátké jazykové zastavení.

Organizátoři a autoři nápadu píšou, že inspirace sahá svým způsobem až do starověkého Řecka. Mají pravdu – antický pětiboj nazývaný pentatlon (původně psáno pentathlon) byl v minulosti podnětem k vytvoření dnes běžných pojmenování biatlon a triatlon. Názvy obsahují řecké athlon s významem ‚boj‘; -th- se v průběhu let v češtině zjednodušilo podobně jako u dalších původem řeckých slov (pathos → patos, ethika → etika, therapie → terapie).  České webové stránky nové disciplíny kraythlonu v pojmenování -h- uvádějí, ale není divu, že další zdroje, které o světové premiéře informovaly, užívají podobu kryatlon.

Biatlon kombinuje dvě disciplíny (běh na lyžích a střelbu z pušky), triatlon tři (plavání, běh a cyklistiku), pentatlon jich měl pět (běh, skok daleký, zápas, hod diskem a oštěpem). Kryatlon kombinuje zimní plavání, běh a běh na lyžích. Jde tedy vlastně o druh triatlonu. Jak říkají organizátoři: „Je to prostě opravdový zimní triatlon.“ Specifikou tohoto závodu je plavání v ledové vodě, a to plavání v běžných plavkách, nikoli neoprenu. A právě led, chlad se skrývá v první části pojmenování, která odkazuje k řeckému cryo. Tento výraz najdeme např. i ve slovech kryoterapie (krátkodobé vystavení organismu extrémně nízké teplotě), kryokomora, kryokonzervace (uchování buněk či krve zmrazením), kryolipolýza (redukce tukových buněk chladem).

Když se před několika desetiletími začal prosazovat biatlon, psalo se o něm a o pojmenování sportovce (biatlonista) i v jazykovém časopise Naše řeč (v roce 1970). V současnosti je možno jen konstatovat, že ke slovům biatlonista, triatlonista (a mnoha dalším „-istům“, jako např. basketbalista, fotbalista, ragbista, hokejista) přibývá i kryatlonista – pochopitelně i s přechýlenou podobou kryatlonistka.

Zbývá jen všem odvážným kryatlonistům popřát dobré sportovní zážitky i v dalších závodech.

Vyšlo v rámci mediální spolupráce s Literárními novinami

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: literarky.parlamentnilisty.cz

Ing. Zuzana Ožanová byl položen dotaz

Poděkováni ODS

Začal jsem manuálně pracovat v létě roku 1967, kdy mi bylo 15.let. Dnes v roce 2024, listopad musím pracovat stále. Jsem docentem na vysoké škole.Pracuji tedy 57 let. Bohužel musím! Myslíte že je to správné? Důvod je udržení alespoň průměrné životní úrovně. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Věrchuška a sprostý lid

15:57 Zdeněk Jemelík: Věrchuška a sprostý lid

Do pojmu „věrchuška“ zahrnuji nejen vrcholné představitele státní moci, politické elity-pseudoelity,…