Daniel Raus: Chtělo by to více Švédů

21.07.2012 16:10 | Zprávy

Mýlil se, kdo čekal červencovou okurkovou sezónu. I v tomto týdnu pokračoval na naší politické scéně dramatický vývoj. Týkal se vzrušené debaty o nezávislosti policie (za účasti prezidenta). Byly zveřejněny další odposlechy v kauze Davida Ratha. Klíčový svědek případu letadel Casa byl zřejmě zastrašován. A vláda ustála už čtvrté hlasování o nedůvěře. K čemu vede ale celé současné období?

Daniel Raus: Chtělo by to více Švédů
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Václav Klaus a Petr Lessy

Švédsko vstoupilo do Evropské unie v lednu roku 1995. Nikdo tehdy netušil, jaký otřes to způsobí. Netušili to ani samotní Švédové. Vstupovali tam spolu s Finy a Rakušany, ale bez Norů, kteří v předchozím referendu členství zamítli. Ze začátku vypadalo všechno nenápadně, nové země byly nadšeně přivítány. Schylovalo se ale k pořádnému zemětřesení.   

Švédové totiž zjistili, že v Evropské komisi panují podivné zvyklosti, které by se daly popsat jako „legalizovaná korupce“. Byli ubezpečováni, že takhle to v Evropě prostě chodí, že všechny mechanismy jsou dlouhodobě osvědčené. Jenomže oni se s tím ne a ne smířit, iniciovali různá vyšetřování a nad podivnými praktikami nepřestávali kroutit hlavou.   

Tisková konference k zavední eura v roce 1998. (Zprava) Prezident Evropské komise Jacques Santer a Yves-Thibault de Silguy
Foto: European Commission Audiovisual service

Evropskou komisi vedl tehdy lucemburský politik Jacques Santer a někteří z jeho komisařů (tedy ministrů) si počínali skutečně zvláštně. Vynikala mezi nimi Francouzska Edith Cressonová, když platila například velké sumy poradci, který žádné rady nedával. Na všechno upozornil holandský komisař Paul van Buitenen, jehož plat byl za trest snížen na polovinu, jenomže ani poté nehodlal ustoupit.   

Sepsal zprávu o tom, že komise žije v uzavřeném světě a zuby nehty se brání větší transparentnosti. Všechno skončilo pádem celé Santerovy komise. Odstoupila jako jeden muž, protože jinak by ji parlament stejně odvolal. A byla to dobrá zpráva pro Evropu, protože se zrodily daleko účinnější kontrolní mechanismy. Tak účinné, že v současnosti například zablokovaly finanční toky do České republiky, neboť panují obavy, že zde budou eura ve velkém rozkradena.   

Důležité je, že s příchodem Švédů začala v Evropské unii nová kapitola, ve které pochybné systémy nemohly přežít. Možná se něco podobného děje u nás. Na scénu vstupuje nová generace policistů a soudců. Starý systém neprůhledného financování, předražených zakázek, podivných výběrových řízení a napěchovaných krabic od vína doufejme končí.   

Snad bude nové období daleko víc transparentní. Nejdřív musí ale stará kapitola skončit. A to se bez důkladného vyšetření zdejších korupčních afér asi neobejde. Možná bychom potřebovali více „Švédů“.   

Tak to vidí na vlnách Radiožurnálu Daniel Raus.

Komenteář zazněl v pořadu Křesťanský magazín na ČRo 1 Radiožurnálu. 
Publikováno se souhlasem vydavatele.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Proč jste s tou kritikou řady věcí nepřišli dřív?

To jste vše přehlíželi jen proto, abyste se udrželi ve vládě? Třeba když kritizujete transparentnost ODS nebo řadu návrhů vlády, s kterými jste zpočátku souhlasili.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Štěpán Čábelka: Toxická feminita. 40 % žen je agresivnějších než průměrný muž

20:22 Štěpán Čábelka: Toxická feminita. 40 % žen je agresivnějších než průměrný muž

„Nemyslím si, že nám jako společnosti příliš prospívá jednostranné vykreslování mužů jako příčin vše…