Daniel Veselý: Rusko na Ukrajině hájí své zájmy i za použití vojenské síly

20.02.2015 7:36 | Zprávy

Zprvu se mohlo zdát, že nejde o zásadní střet mezi klíčovými geopolitickými hráči. Nicméně tamní spor se prohloubil a podle různých odhadů může mít na svědomí 5 až 50 tisíc lidských životů.

Daniel Veselý: Rusko na Ukrajině hájí své zájmy i za použití vojenské síly
Foto: mid.ru
Popisek: Ministr zahraničních věcí RF Sergej Lavrov

Nyní se dokonce uvažuje o nasazení amerických zbraní. Navíc hovoříme o (dez)informační zákopové válce, přes niž se valí oblaka otravných plynů. Vynořila se řada obskurních webů a sociální sítě jsou zapleveleny propagandistickými videi z obou neústupně zaťatých stran.

Není žádným tajemstvím, že na začátku 90. let minulého století bylo Kremlu západními státníky verbálně slíbeno, že se NATO neposune ani o jednu píď východním směrem, nastal však pravý opak. Moskva vnímala západní „Drang nach Osten“ až ke svým hranicím celkem logicky jako ohrožení nejen vlastní bezpečnosti, ale i jako ohrožení jejích zájmů v blízkém zahraničí. 

Musíme být schopni empaticky vnímat obavy Ruska, tedy takovým způsobem, jako kdyby se v jeho postavení ocitlo západní společenství či spíše civilizace. Jak bychom jednali v takovém hypotetickém případě my? To ale automaticky neznamená, že se s tímto pohledem ztotožníme a budeme Moskvě stranit a omlouvat její vměšování se do záležitostí jiného státu zásobováním proruských separatistů zbraněmi. 

Když se v roce 2008 jednalo o tom, že by se Gruzie a Ukrajina mohly připojit k Severoatlantické alianci, ruský ministr zahraničí Lavrov prorocky konstatoval, že by takový krok mohl vést k rozpoutání vojenského konfliktu.

Rusko též s možnou nechutí pozorovalo blatantní porušování mezinárodního práva Západem, okatě v Kosovu a ještě okatěji v Iráku. Co je dovoleno Jovovi, není dovoleno volovi, proto Moskva též koná protiprávně, byť v mnohem menší míře než například Spojené státy v Iráku. 

Možným spouštěčem této krize mohlo být svržení nepopulárního, byť demokraticky zvoleného ukrajinského prezidenta Janukovyče. Šéf americké konzultační a zpravodajské firmy Stratfor, přezdívané stínová CIA, George Friedman na sklonku minulého roku prohlásil, že jde o nejbezostyšnější puč v dějinách. Zdůrazňuje, že strategické zájmy Spojených států spočívají v oslabení Ruska, aby se nestalo jejich konkurenčním hegemonem. 

Putin na skutečnost, že se v Kyjevě chopila moci protiruská vláda, zareagoval anexí Krymu, kde se nachází jediná ruská teplomořská základna, o jejíž další osud se Putinův kabinet logicky strachoval. Avšak tento počin nebyl legální a přispěl k destabilizaci poměrů v oblasti, pravděpodobně vyostřil i separační snahy na východě Ukrajiny. 

Obě strany konfliktu, jak je zjevné, páchají zločiny; nelze se proto sešikovat na jednu stranu. 

Nicméně Rusko čelí ozbrojenému sporu bezprostředně u svých hranic vycházeje z konkrétních historických pohnutek. Kreml se periodicky stával terčem západních agresí a chápe podporu Kyjeva Západem a již dříve diskutované začlenění Ukrajiny do NATO a evropských struktur za hrozbu pro své zájmy.

Mezitím se na východě Ukrajiny hroutí dohodnuté příměří a klid zbraní už neplatí, nicméně mnohé ani nenasvědčovalo tomu, že dlouho vydrží. 

Diplomatické řešení je totiž jedinou schůdnou alternativou, jak se vyhnout zdlouhavé a vyčerpávající válce. Ukrajina nemůže být plně zahrnuta do sféry vlivu Západu, ale ani pod orbit Moskvy. Je třeba, aby se z této země stal neutrální „most“ mezi Západem a Ruskem. 

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Český rozhlas

Ing. Zuzana Ožanová byl položen dotaz

Poděkováni ODS

Začal jsem manuálně pracovat v létě roku 1967, kdy mi bylo 15.let. Dnes v roce 2024, listopad musím pracovat stále. Jsem docentem na vysoké škole.Pracuji tedy 57 let. Bohužel musím! Myslíte že je to správné? Důvod je udržení alespoň průměrné životní úrovně. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Věrchuška a sprostý lid

15:57 Zdeněk Jemelík: Věrchuška a sprostý lid

Do pojmu „věrchuška“ zahrnuji nejen vrcholné představitele státní moci, politické elity-pseudoelity,…