Eman Pluhař: Opět studená válka v Evropě

09.02.2015 19:01 | Zprávy

Německá média s Putinem netančí, vláda CDU+SPD také ne, ale problémem je, že s Putinem nesouhlasí i zastánci Putina („Putin-Versteher“), kteří mu v mnohém rozumí. V překladu jsou to asi „Putinovi rozumějící“ (obdobně „věčně včerejší“ nebo „nepoučitelní“). Neologismus a nálepka pochází z týdeníku Der Spiegel a nikoliv z Kremlu.

Eman Pluhař: Opět studená válka v Evropě
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Ruský prezident Vladimir Putin

Kulturní boj ovšem zahrnuje velká jména. Vedle sebe stojí také tak protikladné postavy jako jsou Helmut Schmidt a Helmut Kohl, Gerhard Schröder a Hans-Dietrich Genscher, Roman Herzog a desítky dalších z éry politiky uvolnění. Boj má omezené možnosti vlivu na politiku a většina chrání spíš svoji identitu z doby politiky uvolnění a brání se návratu do Studené války. Ale velká jména matou veřejnost. Hlavně v zahraničí vedou k závěrům, že uprostřed „kotvy a motoru EU“ se něco chystá. A i z Německa se ozývají varovné hlasy, že existuje nebezpečí recidivy německé specifické cesty (tentokrát ve spolupráci s Putinem).

Z amerického úhlu pohledu to není jen zajímavá situace. Jistě to připomíná výkyvy německé politiky, kolísající loajalitu či antiamerikanismus rozšířený nejen v řadách německé levice. Na váhu padá samozřejmě i opozice ve válce proti Iráku. A známé jsou i platy německých politiků, kteří přesedlali bez náležité čekací lhůty (alespoň dnes je již předepsán 1 rok) do soukromé ekonomiky polostátního ruského plynového obra Gazpromu (polovina ve státním vlastnictví). To je mezi jinými i případ bývalého kancléře Gerharda Schrödera, který se stal předsedou dozorčí rady megaplynovodu Severní proud (Nord Stream AG) ačkoliv jeho vláda předtím poskytla Gazpromu garanci miliardového úvěru.

Vtírá se tedy otázka v jaké míře jedná ve smyslu multipolárního zesítění či německé specifické cesty. A také je pravdou, že stejnou nabídku přijal i Henning Voscherau, pro změnu v megaplynovodu Jižní proud (South stream), který měl přes balkánské státy zásobovat západní Evropu, ale byl stornován pod tlakem západních sankcí. A v řadách aktuálních kritiků USA, EU a Západu není zatěžko přehlédnout i bývalé premiéry v Hamburku, Braniborsku (M. Stolpe) či i v Berlíně (E. Diepgen, CDU), bývalého předsedu SPD Hans-Jochena Vogela, Erharda Epplera, a celou garnituru bývalých spolkových ministrů, většina opět z SPD.

Zastáncům Putina, kteří s Putinem nesouhlasí, momentálně běží petice „Opět válka v Evropě? Nikoliv mým jménem!“, kterou v prosinci minulého roku sepsalo na 60 osobností z celého bývalého politického spektra. Včetně Horsta Teltschika (CDU, poradce H. Kohla při jednání s Gorbačovem), Antje Vollmerové (Zelení), samozřejmě všechny politické veličiny z SPD a celá řada známých osobností z vědy a kultury (Wim Wenders, Klaus Maria Brandauer a další). Za německou ekonomiku pochopitelně nemohl chybět E. Cordes, předseda mocného Východního výboru německé ekonomiky jako zastoupení hned pěti důležitých hospodářských svazů, zahrnujících ca 200 podniků s investicemi v Rusku.

Jako odvetu sepsalo 100 expertů na ruskou a východní politiku petici „Zajištění míru místo odměny za expanzi“, která vytýká zastáncům Putina neznalost věcí a hlavně aktuální situace, když je již jednoznačně identifikován agresor (Ruská federace) a jednoznačně i oběť agrese (Ukrajina). Ruskou politiku viní z masivní manipulace veřejného mínění a vytváření obrazu nepřítele. V případě NATO vidí, že vstup Gruzie a Ukrajiny do NATO původně v Rusku nikoho nezajímal a pouze 3% obyvatelstva považovala NATO za hlavní nebezpečí. Ministru zahraničních věcí Frank-Walteru Steinmeierovi (SPD) nezbývá než mlčet, respektive neúnavně opakuje, že geopolitika, „clash“, sféry vlivu a pod. nepatří ke kategoriím německé zahraniční politiky.

Kulturní boj o směřování německé zahraniční politiky provází hlas historika Heinricha Augusta Winklera, kterému právě vychází čtvrtý díl Dějin Západu (687 s.) a o kterém je známo, že nešetří ani bratra, včetně USA, v případě zrady západních hodnot. I když nerozdává zápočty z dějepisu, nyní argumentuje ve prospěch „normativního projektu Západu“.

V jeho komentářích k rusko-ukrajinskému konfliktu rezonuje i cosi z diskuse Havla s Kunderou o Rusku a Evropě. Jeho komentář k velkým jménům německé politiky, kteří se podepsali pod petici „Opět válka v Evropě? Nikoliv mým jménem!“ stojí za obšírnější citaci: „Nestačím žasnout, do jaké míry vysoce zasloužilí politikové zřejmě nedokázali pochopit, že žijeme v nové Evropě, ke které patří těsné partnerství s demokraciemi východní střední Evropy. Neexistují žádné legitimní německé zájmy, které nejsou současně zájmy Evropy a Západu.“ A na stejnou adresu jde ještě dál: “Vidím v tom vykročení k nové zvláštní cestě, což si stoupenci této politiky zřejmě neuvědomují.“ Anebo dále: „Ptám se, zda podepsaným nedošlo, že navíc tím mohou štěpit EU a NATO. Jak chceme naše závazky solidarity s Polskem a baltickými státy sloučit s plaidoyerem pro německou specifickou cestu? Horst Teltschik, poradce kancléře Kohla, vyzval Angelu Merkelovou, aby udělala Putinovi nabídku. Jménem koho? Představa, že bychom se mohli přes hlavy Ukrajinců domluvit s Ruskem, znamená návrat k německému velmocenskému myšlení. Tyto doby jsou nenávratně pryč.“

Publikováno se souhlasem vydavatele

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vasevec.cz

Ing. Zuzana Ožanová byl položen dotaz

Poděkováni ODS

Začal jsem manuálně pracovat v létě roku 1967, kdy mi bylo 15.let. Dnes v roce 2024, listopad musím pracovat stále. Jsem docentem na vysoké škole.Pracuji tedy 57 let. Bohužel musím! Myslíte že je to správné? Důvod je udržení alespoň průměrné životní úrovně. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Alena Maršálková: Hejtman Kuba spoluvlastní několik firem a vydělává ročně desítky milionů korun

11:34 Alena Maršálková: Hejtman Kuba spoluvlastní několik firem a vydělává ročně desítky milionů korun

Stíhá politiku i byznys. A hlavně umí obojí skloubit a využít. Podniká ve fotovoltaice a zároveň jak…