Filip Andler: Libye - nekončící chaos

03.01.2021 7:35 | Zprávy

V Libyi v důsledku svržení a zavraždění dlouholetého vládce Muammara Kaddáfího vojenskou intervencí NATO v roce 2011 vypukla o tři roky později druhá občanská válka, jejíž konec je stále v nedohlednu.

Filip Andler: Libye - nekončící chaos
Foto: archiv
Popisek: Syn zavražděného libyjského diktátora Muammara Kaddáfího, Sajf al-Islám Kaddáfí

Arabské jaro a vměšování Západu přivedlo kdysi bohatou a bezpečnou zemi s nejvyšší životní úrovní v Africe na seznam rozvrácených států.

Maršál proti islamistům

Kdo proti komu vlastně bojuje? Situace v zemi je poměrně nepřehledná a komplikovaná, působí zde mnoho různých kmenových milicí a frakcí a do války se vměšují i zahraniční aktéři. Zjednodušeně lze konstatovat, že na jedné straně stojí tzv. vláda národní shody s účastí islamistů v čele s premiérem Fáizem Sarrádžem ovládající západ země včetně Tripolisu a na druhé straně Parlament a sekulární Libyjská národní armáda polního maršála Chalífy Haftara s centrem v Benghází ovládající východní a centrální část (Kyrenaiku a část Fezzánu). Libyjský konflikt zcela boří představy o tradičních spojenectvích, protože Haftara podporují tak rozličné státy jako Egypt, Spojené arabské emiráty (SAE), Sýrie, Saúdská Arábie, Írán, Rusko a Francie, zatímco oficiální vláda má podporu Turecka, Kataru, syrské opozice, USA, Velké Británie a Itálie. 77letý maršál byl kdysi spojencem Kaddáfího, ale později se rozešli ve zlém. Jeho cílem je odstavit od moci islamisty a nastolit v zemi pořádek tak, jak to uskutečnil při státním převratu v červenci 2013 egyptský generál Sísí, který sesadil prezidenta Muhammada Mursího a Muslimské bratrstvo. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Kampaň

Dobrý den, možná se pletu, ale neutrácí za kampaň ze všeho nejvíc právě vaše hnutí? Možná by nebylo na škodu, kdyby se limit pro politickou kampaň snížil - co vy na to? Třeba byste jako politici pak víc makali a nespoléhali na to, že pak uděláte kampaň - nic osobního, zrovna vás je vidět docela dost...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel Foltán: Bude zestátnění ČT precedens a příklad?

12:55 Pavel Foltán: Bude zestátnění ČT precedens a příklad?

V důsledku aktuálního vývoje se pod čepicí selského rozumu líhnou velmi zajímavé nápady, jak důstojn…