František Mareš: Dialog setkání

25.04.2022 9:43 | Zprávy

Název výstavy vychází z faktu, že každý člověk od svého narození vede dialog se vším, co ho obklopuje. A jen někomu, především umělcům se podaří zachytit tento proces ve svém díle a dát mu takovou podobu, která svojí trojrozměrností: umění -architektura-víra, má právo přetrvávat čas.

František Mareš: Dialog setkání
Foto: ARS MAGNA
Popisek: Lucie Gelemová a Vladimír Komárek mladší

A právě toto „ právo trvání“ nám dovoluje svým prostřednictvím vstupovat, vracet se, být náhle v čase dávno minulém a prožít zapomenuté s takovou intenzitou, jako ti dávno před námi. A samozřejmě s přáním, že vše budoucí se nedopustí obehraných lidských chyb. Výjimečnost takových děl jim dovoluje v tomto poselství žít, i když jejich tvůrci již nejsou mezi námi.

Takové je dílo Mistra Vladimíra Komárka, který ve svých prázdných židlích, otevřených oknech, srdcích ve skříni a svazcích uschlých květů, houslemi bez hráčů … pro všechny stávající generace i pro ty, které přijdou, zachytil podobu prostých věcí a ozdobil je patinou slov. Ony vyprávějí svůj příběh i příběh, který v nich zůstává proto, protože žily, že naplnily onu magii potřebnosti, radosti a krásy a ve své prostotě vytvářely lidem šťastný život.

Lucie Gelemová a Vladimír Komárek mladší v ateliéru Mistra Komárka

 

A protože se nesetkávají „ hory s horami, ale lidé s lidmi“, poznali jsme, dík Felixu Slováčkovi, malířku a především grafičku osobitého talentu, Lucii Gelemovou.

Její dílo, druhá část výstavy Dialog setkání, jak by dovolovalo na opuštěné židle Mistra usednout živým lidem, vsadilo do prázdných květináčů živé květy a pootevřenými okny dovolilo dívat se k horizontům i za ně … prostě až tam.

A tento životadárný proces, se kterým je vždy spojena naděje mládí a jeho touha, nás oslovuje nejtvrdší a stále se opakující otázkou: „ Žijeme svůj život tak, abychom bránili s každým dnem jeho nové zrození?“

Nejsme jen figurami na žebřících Komárkových obrazů, které stoupají, aby zaujaly místo na Kalvárii dnešních dnů?

A je třeba říci, že odpověď skrytá v jednotlivých grafických listech Lucie Gelemové se ptá nás všech: „ Pro co žijeme svůj život?“

plakát

Dialog Lucie Gelemové a Mistra Vladimíra Komárka se rozprostírá v duhu otázek a odpovědí, spojených zkušeností Mistra s hledáním cest Lucie a to vše vytváří jeden, lidským časem se znásobující celek poznání, kdy jedno znásobuje sílu druhého. A společně potvrzují nezničitelnost lidského bytí.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Weigl: Trumpovo vítězství a změna politických trendů

9:16 Jiří Weigl: Trumpovo vítězství a změna politických trendů

Prezidentské volby v USA právem přitáhly pozornost celého světa. USA jsou ze všech hledisek rozhoduj…