Vážené dámy, vážení pánové, ekonomickým leimotivem po roce 1989 se stal termín volného trhu. A to přesto, že v čisté podobě se nikde na svět nevyskytuje. Naopak ve velkých obchodech mezi globálními hráči vidíme spíše prvky kartelových dohod. Termín volný trh lze tedy spíše přeložit jako cílenou podporu globálních hráčů, kteří vytvářejí pravidla, na úkor domácích hospodářských subjektů.
Plyn kupujeme v Německu za čtyřnásobek nákupní ceny, prý ve jménu společného evropského trhu, elektrickou energii odevzdáváme na lipskou burzu a pak zpět kupujeme za německé ceny, bez ohledu na naše výrobní náklady. Vyvážíme kulatinu, místo jejího zpracování na našem území a pak dovážíme zpracované dřevo. Stejně tak vyvážíme krmiva a místo něj dovážíme maso. A tak bychom mohli pokračovat. Ne s příliš velkou nadsázkou, můžeme tento ekonomický model označit za koloniální.
Když se mluví o našem národním obrození v 19. století, většině lidí se vybaví jazyk, literatura, hudba, folklór a jiné převážně kulturní počiny. Je dobré si uvědomit, že naši kulturní a politickou emancipaci musela nezbytně doplnit emancipace ekonomická. Díky ní byl náš národ proveden do moderního světa. Klíčovou roli v tomto procesu sehrálo budování nacionálně-českého bankovního kapitálu, které trvalo zhruba padesát let, od vzniku první záložny ve Vlašimi v roce 1856 do roku 1905, kdy byla dobudována komplexní ryze česká bankovní soustava. Bez domácího kapitálu totiž nelze budovat ani domácí průmysl ani domácí hospodářství, což platí i dnes.
Nezapomeňme na profesora Albína Bráfa, který přišel s konceptem třetí fáze národního obrození, tedy fází ekonomické emancipace, která měla přirozeně navazovat na předchozí fázi literární a politickou. V jeho pojetí byla ekonomická emancipace už faktem, proto často používal heslo od "rovnocennosti k rovnomocnosti", což znamenalo, že čeští podnikatelé a kapitál by měl mít stejnou sílu a postavení jako německý mluvící podnikatelé v Čechách. Z povinnosti připomínám jedinečnou roli prof. Bráfa při výchově nastupující generace ekonomů.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
Důchodová reforma
Mluvíte o důchodové reformě, ale co jiného jste vlastně prosadili než snížení penzí a zvýšení odchodu do důchodu?
Další články z rubriky

8:07 Vladimír Ustyanovič: Nacifikace Evropy? A denacifikace Ukrajiny?
Mírové úsilí administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa se částečně míjí účinkem zejména z …
- 15:57 Petr Hampl: Kolik nás stojí byrokracie
- 14:57 Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 385 díl. Egon Ervín Kisch
- 11:34 Jiří Paroubek: Největší investiční projekt dnešního světa organizují Číňané
- 19:13 Alena Vitásková: Kolik stojí stát nezákonné trestní stíhání?
- 15:49 Petr Hampl: Konec Západu, jak jsme jej znali