Ivan Bednář: Chce nás ČSSD se Schwarzenbergem prodat Evropské unii?

25.11.2011 22:12 | Zprávy

V závalu událostí. na pražském magistrátu, které vyvolávají četné spekulace ve smyslu kdo prohrál, kdo vyhrál atd. zcela zanikla informace o tom, že v nedávných dnech navštívil Prahu britský europoslanec Andrew Duff, který je v europarlamentu zpravodajem pro otázku udělení či neudělení výjimky z Lisabonské smlouvy České republice, bez které by býval byl prezident Václav Klaus Lisabonskou smlouvu nepodepsal. Výjimka je totiž pojistkou proti možnému prolomení Benešových dekretů.

Ivan Bednář: Chce nás ČSSD se Schwarzenbergem prodat Evropské unii?
Foto: Martin Kovář
Popisek: Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg

Už sám fakt, že Duff je parlamentním zpravodajem pro tuto otázku je přinejmenším podivný. Duff totiž není jen poslancem Evropského parlamentu, je také předsedou Unie evropských federalistů, kteří usilují o federalizaci Evropy. Jejími podporovateli jsou také mimo jiných francouzský socialista Jacques Delors, levicový poslanec za německé Zelené Daniel Cohn - Bendit (přezvanmý Bandita), belgický liberál Guy Verhofstadt či německý křesťansko demokratický (CDU) ERlmar Brok.

Duff v Praze jednal také s ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem (TOP 09) a se senátory. Po jednání Duff řekl, že Evropský parlament a Evropská rada by neměly podporovat zakotvení české výjimky z lisabonské smlouvy do unijních smluv a Evropskou radu v jeho přijetí. Duff také uvedl, že ho jednání v české metropoli nepřimělo závěr změnit.

Původně Evropská unie vyslyšela žádost české vlády a ratifikovala tzv. českou výjimku z listiny základních práv, na které trval prezident Václav Klaus. K přijetí výjimky se státy EU zavázaly (!) na žádost Václava Klause už na podzim 2009. Prezident si ji tehdy vymínil před podpisem Lisabonské smlouvy. Chtěl tak ochránit Česko před případnými nároky sudetských Němců na majetek v ČR. Přijetím výjimky z listiny základních práv EU tehdy podmínil svůj podpis lisabonské smlouvy.

Ještě před dvěma lety se úřednická vláda Jana Fischera bila za to, aby EU udělila Česku výjimku z Lisabonské smlouvy, bez níž by prezident Václav Klaus dokument nepodepsal. Jenže nyní to vypadá, že ji naopak neschválí samotná ČR. Jelikož by se měla schvalovat spolu se smlouvou o přistoupení Chorvatska, určitě by neprošla projít Senátem, který nyní ovládá ČSSD. Ta je totiž striktně proti výjimce. Také sociální demokraté opakovaně vyzývali vládu, aby výjimku neprosazovala. Kabinet nicméně nakonec žádost o připojení tohoto protokolu k unijním smlouvám oficiálně podal.

Jenomže po schůzce ministra Schwarzenberga s europoslancem Duffem to najednou vypadá trochu jinak. Zdá se, že na rozdíl od ODS, by potopení výjimky z Lisabonské smlouvy nemuselo TOP 09 tolik vadit.

Že by se opakovala situace s lordem Walterem Runcimanem, který v roce 1938 doporučil postoupení československých oblastí Německu? Ve své zprávě předsedovi britské vlády Neville Chamberlainovi napsal "Dále jsem dospěl k názoru, že ty pohraniční okresy mezi Československem a Německem, kde sudetoněmecké obyvatelstvo tvoří významnou většinu, by měly okamžitě dostat právo na sebeurčení. Pokud bude nutné nějaké odstoupení území, a já myslím že bude, mělo by být provedeno okamžitě a bez zdržování."

Co asi předloží Evropskému parlamentu Andrew Duff po pražských jednáních se sociálně demokratickými senátory a ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem?

Ivan Bednář

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel Foltán: ČT politická akce VeMeNo čili „hra o trůny“?

12:56 Pavel Foltán: ČT politická akce VeMeNo čili „hra o trůny“?

Kdo se aspoň trochu vyzná v praxi teorie systémů a teorie řízení, ten dobře ví, že systém/subsystém/…