Ivan David: Sankce proti Rusku prý pomohou ukrajinským vojákům v první linii

16.04.2022 12:08 | Komentář

Takto se vyjádřila předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsola po schválení „Usnesení o závěrech zasedání Evropské rady konaného ve dnech 24. a 25. března 2022: aktuální situace, pokud jde o válku proti Ukrajině a sankce EU vůči Rusku a jejich uplatňování“. Vojákům v první linii pomohou těžko, ale určitě poškodí občany v zemích EU.¨

Ivan David: Sankce proti Rusku prý pomohou ukrajinským vojákům v první linii
Foto: Archiv ID
Popisek: MUDr. Ivan David, europoslanec za SPD

Na videu je vidět nadšení poslanců EP z prosazení zbavení Evropy ruského plynu, ropy, uhlí a paliva do jaderných elektráren a dále možnosti zisků z vývozu do Ruska. Rusko má být potrestáno za cenu značné újmy pro občany zemí EU, ale většině poslanců se to zjevně velmi líbí.

Pro schválení usnesení jako celku hlasovalo 513 poslanců EP, 22 bylo proti, 19 se zdrželo. Za ČR hlasovali pro všichni poslanci za KDU-ČSL, StaN, TOP09, ODS, Piráty, ČSSD a 4 z pěti poslanců ANO. Proti hlasovali poslanci SPD David a Blaško, a Konečná z KSČM, zdržel se Knotek za ANO.

Politickým odůvodněním sankcí se budu zabývat jindy, zde se omezím na obsah sankcí a ekonomickou argumentaci. Ve schváleném usnesení se tvrdí, že „podle akademických studií by měl zákaz dovozu fosilních paliv z Ruska dopad na hospodářský růst EU, jenž by odpovídal ztrátám odhadovaným na méně než 3 % HDP, zatímco potenciální ztráty ruské ekonomiky ve stejném období by činily 30 % HDP a měly by zásadní význam pro zastavení ruské agrese. To je opravdu bizarní představa, jestliže řada zemí EU včetně ČR je závislá na dovozu energetických surovin z Ruska v řádu desítek procent a pokud jde o plyn téměř stoprocentně. Současně se nepočítá s pohybem cen surovin, které země EU platí a Rusko inkasuje. Nakonec se nepočítá ani se ztrátou zisků z prodejů v Rusku.

Usnesení žehrá na to, že Rusko získává prodejem fosilních paliv 300 mld. Eur ročně, ale zjevně nedomýšlí, že v důsledku růstu cen a přesměrování dodávek sice v krátkém horizontu získá méně, ale EU vlastním rozhodnutím ztratí fosilní paliva, které lze nahradit jen z malé části. „Akademické studie“, které EU využívá mají někdy zcela pochybnou úroveň, zvláště když jsou na objednávku a zpracovatel vychází vstříc zájmu zadavatele.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: PV

Ing. Jaroslav Chalupský byl položen dotaz

Stát

Pane senátore, vy tvrdíte, že se stát chová k soukromému sektoru jako otrokář. Souhlasíte se mnou i v tom, že tato vláda nechává na holičkách úplně všechny? Od zaměstnanců až po živnostníky? Vždyť co pro ně udělala dobrého. Nic. Lidé jen chudnou a pracovní život jim tato vláda jen komplikuje - např....

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Odmítnutá milost

15:26 Zdeněk Jemelík: Odmítnutá milost

Vracím se k případu podmíněně propuštěného odsouzeného, jemuž prezident republiky 18.října 2024 odmí…