Ivan Stránský: Patenty a autorská práva se u nás kradou

30.03.2019 22:24 | Zprávy

Proč se chováme jako montovna a stádo užitečných idiotů?

Ivan Stránský: Patenty a autorská práva se u nás kradou
Foto: hns
Popisek: Ilustrační koláž

Tento týden jsem sledoval v české televizi americký film Spor o patent. Bylo to melodrama – životní příběh vynálezce, který jako zaměstnanec automobilového koncernu vynalezl jednodušší řešení cyklovače stěračů na automobilech ve firmě Ford. Jak víme, soudy v US fungují na základě porotního rozhodování. Pozoroval jsem těžký boj o verifikaci patentu, kdy obě strany sporu dokazovaly, že právo je na jejich straně. Těsně před očekávaným rozhodnutím poroty, tedy večer před, navštívil zástupce zaměstnavatele osobu vynálezce v jeho domově a nabídl mu mimosoudní vyrovnání a to 30 milionů dolarů (!). Smluvně. Po poradě s rodinou milý vynálezce hrdinně odmítl. Druhý den porota konstatovala, že právní nárok žalujícího je odůvodněný. A rozhodla, že firma Ford je povinna zaplatit žalobci 10 390 000 amerických dolarů. Nevím, jak ve Spojených státech, ale u nás by se toto nikdy nestalo, ani v nepoměrně nižších částkách. Vysvětlím vám proč.

V našem státě je velmi nebezpečné přivést na svět nejen myšlenku technického řešení (a to i nepoměrně závažnějšího než je cyklovač stěračů), ale ještě také dokázat, že máte světové technické prvenství. Aby vás stát od takové nálepky odradil, nejprve nasadí vysoké výdaje za administrativní úkony a oponence. Pak vám zcela správně namítá podobná řešení, které již ochranu mají. Vy musíte dokázat, že to, co hodláte patentovat, nemá společné znaky s uvedeným, a kromě toho je nejen lepší, ale zcela nové. Protože celá akce je samozřejmě velmi komplikovaná a musí mít správnou vyjadřovací dikci, musíte si na zpracování přihlášky a předkládaná námitková řízení najmout patento-právního odborníka (v mém případě to byla renomovaná patento-právní kancelář Ziegrroser a partner, Praha).

Pokud to neuděláte a postupujete sami (např. vaše finanční prostředky nejsou nekonečné), pak velice riskujete, že pokud má váš předmět přihlášky skutečně požadovanou novost, je to jako byste tuto přihlášku zaslali rovnou konkurenčním subjektům. Úřad pro patenty a vynálezy ČR vám jí zamítne pro formální nedostatky. Tím se ocitnete v situaci, kdy to, co jste v potu tváře a v dlouhých dnech, týdnech, měsících atd. vytvořili, je zmařeno.

Řekněme, že jste při penězích a dáte je na ta správná místa. Nemáte zdaleka vyhráno! Po dlouhých průtazích (obvykle roky) vám ÚPV ČR oznámí, že vaše světové prvenství bylo ověřeno a bude vám vydán ochranný patentový dokument, pokud zaplatíte toto vydání a roční udržovací poplatky.

Pokud jste tedy novopečený vynálezce, dostanete na to predikát. Konečně si koupíte láhev sektu a slavíte s přáteli, kteří pochopí, co ve vás mají, včetně případné manželky. (Ta se těší, že vložené peníze, kterých nebylo málo, dostane rodina zpátky.) Ouha.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Petr Bendl byl položen dotaz

A co s tím dělá vaše vláda?!

Podle mě nezneužívá situace, kdy jsou nějaké potraviny více žádané jen Agrofert, jak tvrdíte (https://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/ODS-Majitel-poslancu-ANO-si-zvysi-trzby-a-jeho-nohsledi-hazou-na-vladu-zdrazovani-772577), ale snad všichni prodejci. A můj dotaz je prostý, co jste...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Weigl: Ne dalšímu zvyšování daní

9:50 Jiří Weigl: Ne dalšímu zvyšování daní

Levicová neziskovka PAQ Research mediálně obratného sociologa Daniela Prokopa, člena vládního NERVu,…