V úterý to doporučil šéf Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), která sdružuje nejvyspělejší země světa.
Generální tajemník OECD Angel Gurría to řekl během prezentace ekonomické studie, která se věnuje stavu Evropské unie a eurozóny. Shoduje se tak s doporučením Evropské komise, která navrhuje navýšit záchranný fond na 940 miliard eur. Navýšení prostředků v záchranném fondu nazývaném euroval však není dostačující k obnovení hospodářského růstu. Zcela jistě pomůže uklidnit situaci na nervózních a nedůvěřivých trzích ve vztahu ke společné evropské měně.
Stabilita eura je důležitější, než jsme si často schopni připustit. Podaří-li se rozumně ustát euro, vyhneme se devastující ekonomické tsunami. Závažné problémy však i tak zůstanou. Země eurozóny v letošním roce téměř neporostou. Předvídaný 0,2% procentní růst ekonomiky je určitě lepší než strmý pád z roku 2009. V Evropě ale máme 24 milionů nezaměstnaných a nezaměstnanost mladých dosahuje v některých zemích rekordních 50%. S tak vysokou nezaměstnaností těžko zamezíme dalšímu zadlužování, nechceme-li zcela opustit principy solidarity. To by naštěstí v demokratické Evropě 21. století šlo velmi těžko. Sama OECD ve svých závěrech hovoří o tom, že je důležité zvýšit sociální benefity, snížit nerovnost a sociální vyloučení.
Přesto bude muset Evropa zvýšit svou konkurenceschopnost a produktivitu, chce-li si svůj standard nejen udržet, ale v dohledné době i zvýšit.
Publikováno se svolením vydavatele.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vasevec.cz