Za pár dnů začíná nový školní rok. Končí měsíce „velkých“ letních prázdnin, v jejichž průběhu jsme nikdy nebyli zvyklí slýchat mnoho o školství, vzdělání, školách, žácích a jejich učitelích. Letos tomu bylo jinak.
Víceletá gymnázia: rušit, nebo nerušit
Na začátku července prohlásila stínová ministryně školství Jana Berkovcová (ANO), že „vidí jednoduché řešení, jak navýšit kapacity gymnázií – transformací víceletých gymnázií na čtyřletá“. Její slova byla okamžitě odmítnuta ministrem školství a školskými „experty“ vládní koalice.
Spor o existenci víceletých gymnázií je stále se opakujícím tématem. Tento typ gymnázií totiž má své zastánce s přesvědčivými argumenty a má i své odpůrce s opodstatněnými názory. Není však spor o existenci víceletých gymnázií sporem zástupným? Nenahrazuje diskusi zásadnější? Není ano-ne víceletým gymnáziím svým způsobem únikovým tématem? Neměli bychom raději nejprve vážně diskutovat o stavu a úrovni základního vzdělání?
Je známou pravdou, že mnozí rodiče usilují pro své děti o studium na víceletých gymnáziích především proto, že v tomto typu studia vidí nabídku kvalitnějšího, fundovanějšího, odbornějšího vzdělání podávaného „lepšími“ učiteli. Než nechat děti na základních školách, o jejichž úrovních nemají příliš vysoké mínění (často založenému na špatných zkušenostech), „tlačí“ své děti do víceletých gymnázií za každou cenu. A vzdělávací systém tomuto tlaku rodičovské veřejnosti jde naproti.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV