Do jaké míry se může zásah do německého ústavního pořádku dotknout České republiky a je vůbec legální? Václav Klaus odpovídal v pořadu „Pane prezidente“ na otázky moderátora Luboše Xavera Veselého.
„Jsem rád, že si někdo všímá situace v Německu. Teď už se o tom trochu diskutuje, ale dlouhou dobu se o tom vůbec nemluvilo. Němci totiž naprosto neuvěřitelným způsobem posunuli svou ústavu – základní zákon – a upravili ustanovení, která tam zavedli během velké krize v letech 2008 až 2009, že stát nesmí mít takové rozpočtové deficity, které by překročily něco, co se od té doby začalo nazývat dluhová brzda,“ řekl exprezident Klaus.
Darebnost, míní exprezident Klaus
Připomněl, že Německo prodělalo zkušenost s hyperinflací po první světové válce. Proto se dosud zdálo, že Němci berou rozpočtovou zodpovědnost vážněji než Francouzi, Italové, Řekové nebo Španělé. Takže si zavedli po krizi v roce 2009 dluhovou brzdu v určité výši – deklarovali tak, že se stát nesmí zadlužit.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Naďa Borská